Po cichu doprowadzamy nerki do ruiny. Siedem szkodliwych nawyków
Szacuje się, że z chorobami nerek zmaga się aż 4,5 miliona Polaków, a aż 90 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo objawy są niewielkie lub wcale ich nie ma. Zdaniem ekspertów za 20 lat schorzenia nerek staną się piątą najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Uszkodzenia tego ważnego narządu wiążą się ze złą pracą całego organizmu – zaburzeniami elektrolitowymi, nadciśnieniem i obciążeniem serca czy zatruciem toksynami. Za stan układu moczowego, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, w dużej mierze odpowiada nasz styl życia. Poznaj siedem częstych nawyków, które uszkadzają nerki.

Spis treści:
Częste przyjmowanie środków przeciwbólowych
Myślisz, że niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które są dostępne bez recepty, to bezpieczne środki i nie wywierają większego wpływu na nasz organizm? Niestety, jesteś w dużym błędzie. Ibuprofen czy apsiryna obciążają nie tylko wątrobę i układ pokarmowy, ale też nerki. Mogą uszkadzać kanaliki nerkowe, odpowiedzialne za odprowadzanie przefiltrowanych składników odżywczych z powrotem do krwi. W efekcie proces przepływu może się zmniejszyć, co wywołuje stan zapalny. Na powikłania związane ze stosowaniem popularnych leków przeciwbólowych są zwłaszcza narażone osoby starsze i zmagające się z różnymi chorobami przewlekłymi.
Picie zbyt małej ilości wody
Regularne picie wody to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich nerek. Każdego dnia powinno się przyjmować przynajmniej 1,5-2 l płynów. Niewystarczające nawadnianie się skutkuje tym, że mocz jest zagęszczony, zawiera większe stężenia minerałów i toksyn. A to z kolei przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych. Zagęszczony mocz może też podrażniać śluzówki pęcherza i cewkę moczową.
Spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu
Alkohol odwadnia organizm i podnosi ciśnienie krwi, co znacznie obciąża nerki. Spożywany w nadmiarze upośledza również pracę wątroby, przez co nerki muszą intensywniej oczyszczać organizm z toksyn. WHO zaznacza, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa, a zagrożeniem jest przekraczanie czterech jednostek alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn i dwóch w przypadku kobiet.
Palenie papierosów
Dym papierosowy zawiera toksyczne substancje chemiczne, które negatywnie wpływają także na pracę nerek. Odpowiadają one za stres oksydacyjny i stan zapalny naczyń krwionośnych, także tych znajdujących się w nerkach.
Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii i otyłość
Wraz z czasem trwania i nasileniem stopnia otyłości może dojść do upośledzenia pracy nerek. Badania wykazały, że u osób otyłych występuje zwiększenie przepływu osocza przez nerki i wzrost przesączania kłębuszkowego, częściej występuje też białkomocz. Nadmierna masa ciała w wieku nastoletnim zwiększa ryzyko przedwczesnej przewlekłej choroby nerek. Otyłość przyczynia się też do cukrzycy typu 2. i nadciśnienia, co bezpośrednio zwiększa ryzyko schorzeń narządów układu moczowego. Kontrolowanie masy ciała i regularna aktywność fizyczna to kluczowe sposoby, by chronić nerki przed uszkodzeniami.

Niezdrowe odżywianie się
Zabójcza dla nerek jest także żywność wysokoprzetworzona: wędliny, kiełbasy, słodycze, słone przekąski, wszelkie produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Zawierają one duże ilości szkodliwych tłuszczów, cukru, sodu i konserwantów. Przyczyniają się więc do otyłości i zaburzeń metabolicznych. Duże ilości sodu zaburzają kruchą równowagę sodowo-potasową, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i układu moczowego, które są ze sobą ściśle powiązane. Badania wykazały, że osoby spożywające duże ilości żywności wysokoprzetworzonej są aż o 24 proc. bardziej narażone na choroby nerek.
Zła jakość snu
Istnieją też powiązania między niedoborem snu a chorobami nerek. Sen krótszy niż sześć godzin lub złej jakości (z wybudzeniami) przyczynia się do nadciśnienia tętniczego i schorzeń serca, zaburza metabolizm i może mieć szkodliwy wpływ na funkcjonowanie nerek.
Źródło:
https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/kidney-health-pain-signs-symptoms-b2730974.html