Jak zrobić doskonałą panierkę? Mięso, ryby, sery i warzywa będę rozpływać się w ustach

Złocista, chrupiąca panierka na kotlecie, rybie czy warzywach sprawia, że pałaszujemy je z radością. Wykonanie złotej skorupki wydaje się prostą czynnością, którą nie wymaga wiele zaangażowania. Jednak nie zawsze udaje się ona doskonale. Zdarza się, że odpada od potrawy podczas smażenia, innym razem nie jest zbyt chrupiąca lub jej smak nie zachwyca. Wystarczy kilka prostych patentów, aby panierka była doskonała, a mięso, ryby i warzywa rozpływały się w ustach.

Jak zrobić doskonałą panierkę? Mięso i ryby będę rozpływać się w ustach
Jak zrobić doskonałą panierkę? Mięso i ryby będę rozpływać się w ustach123RF/PICSEL

Tradycyjna panierka: Jajko i bułka

Jajo i bułka, czyli klasyczna panierka
Jajo i bułka, czyli klasyczna panierka123RF/PICSEL

Klasyczna panierka składa się z jajka i bułki tartej. Aby smakowała wyśmienicie, warto zwrócić uwagę na skład bułki tartej. Okazuje się, że w wielu marketach, a niekiedy nawet piekarniach, ścierane są nie tylko bułki, ale także chleb. Jakie ma to znaczenie? Panierka z chleba o wiele łatwiej i szybciej się przypala, a zatem o jej złocistym kolorze i wspaniałym smaku można zapomnieć. Aby mieć pewność, że skład bułki tartej jest odpowiedni, najlepiej przygotować ją samodzielnie w domu. Wystarczy zasuszyć kilka bułek, a następnie zetrzeć je na tarce lub z pomocą robota kuchennego.

Dla urozmaicenia panierki warto wypróbować jej japońską odmianę — panko. Od klasycznej wersji różni się ona grubością bułki tartej — w tym przypadku jej kawałki są wyraźnie wyczuwalne. Tekstura panko sprawia, że wchłania ona mniej tłuszczu, a co za tym idzie, jest bardziej chrupiąca. Warto ją wypróbować szczególnie podczas smażenia na głębokim tłuszczu.

Nietypowa panierka do halibutaInteria Kulinaria

Czym doprawić panierkę?

Tradycyjną panierkę można urozmaicić na wiele różnych sposobów
Tradycyjną panierkę można urozmaicić na wiele różnych sposobów 123RF/PICSEL

Nie każda panierka musi składać się z jajka i bułki tartej, czasem warto nieco poeksperymentować. Najprostszą formą wykonania innej niż zazwyczaj panierki, jest dodanie do niej ulubionych przypraw. Wymieszać z bułką tartą można curry, ostrą i słodką paprykę czy zioła prowansalskie. Warto także doprawić jajko solą i pieprzem. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie podczas panierowania warzyw, do których przyprawy nie przylegają dobrze.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wrzucenie gałązki rozmarynu na patelnię na chwilę przed zdjęciem z niej potrawy. Wówczas panierka do mięs i ryb zyskuje interesujący aromat.

Eksperymentowanie w kuchni, czyli czym zastąpić bułkę tartą

Panierka nie musi być wykonana z bułki tartej. Warzywa będą doskonale smakować zatopione w cieście naleśnikowym i usmażone na głębokim oleju. Godny polecenia jest przygotowany w ten sposób kalafior. Także mięso i ryby panierowane w jajku wymieszanym z mąką i przyprawami smakują wybornie.

Innym pomysłem na panierkę może być obtoczenie potrawy w płatkach kukurydzianych, owsianych, mące kukurydzianej czy ziemniaczanej. Warto rozważyć także dodanie do panierki orzechów.

Niezapomnianych doznań smakowych dostarczają też kotlety schabowe panierowane w jajku i majonezie >> 

Pierś z kurczaka w panierce… z popcornu!Interia Kulinaria

Wegańska panierka, czyli czym zastąpić jajko

Wegańska panierka, czyli mąka z ciecierzycy
Wegańska panierka, czyli mąka z ciecierzycy 123RF/PICSEL

Panierować można nie tylko mięsa i ryby. Doskonale smakują także panierowane warzywa. Przeszkodą dla wegan może być konieczność użycia jajka. Dla osób unikających produktów zwierzęcych rozwiązaniem będzie panierka na bazie mąki z ciecierzycy i wody. Wystarczy wymieszać obydwa składniki, tak by powstało gęste ciasto i zanurzyć w nim warzywa przed wrzuceniem na patelnię.

Smaczna panierka, czyli wybór tłuszczu

Na ostateczny smak panierowanej potrawy wpływ ma także rodzaj tłuszczu, na którym została usmażona
Na ostateczny smak panierowanej potrawy wpływ ma także rodzaj tłuszczu, na którym została usmażona123RF/PICSEL

Smak panierki zależy także od rodzaju tłuszczu, na którym potrawa jest przyrządzana. Kotlety i inne rodzaje potraw mięsnych będą pyszne, jeśli zostaną usmażone na smalcu z odrobiną oleju. Ser, ryby i warzywa najczęściej są wrzucane na patelnię pokrytą olejem bądź oliwą. Najlepiej do tego celu wybierać produkty o wysokiej temperaturze dymienia, takie jak: oliwa z oliwek, rafinowany olej rzepakowy, słonecznikowy czy ryżowy. Warzywa, podobnie jak panierowane grzyby, można smażyć także na maśle.

Jak zrobić panierkę?

Mięsa i ryby najlepiej panierować tuż przed smażeniem
Mięsa i ryby najlepiej panierować tuż przed smażeniem123RF/PICSEL

Nie tylko składniki mają wpływ na jakość panierki — ważny jest także proces panierowania mięs, ryb czy warzyw. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne osuszenie produktów. Jeśli będą one wilgotne, panierka nie przylgnie ściśle do potrawy. Powstaną puste przestrzenie, a podczas smażenia bułka będzie odpadać od smażonego produktu. Dobrym sposobem, aby panierka nie zostawała na patelni, jest wcześniejsze obtoczenie mięsa czy ryby w mące, a dopiero w następnej kolejności w jajku i bułce.

Jak zrobić panierkę? Ważny jest także czas panierowania. Produkty najlepiej smażyć od razu po ich obtoczeniu. Panierowanie na długo przed smażeniem może sprawić, że bułka nasiąknie sokami z mięsa i po usmażeniu nie będzie chrupiąca.

Chrupiąca panierka: Smażenie tylko na dobrze rozgrzanym tłuszczu

Panierowane potrawy należy smażyć na mocno rozgrzanym oleju
Panierowane potrawy należy smażyć na mocno rozgrzanym oleju123RF/PICSEL

Kolejnym często popełnianym błędem jest wrzucanie kotletów, ryb czy warzyw na niewystarczająco rozgrzany tłuszcz. Chrupiąca panierka powstanie tylko, jeśli olej czy smalec będą gorące. W przeciwnym razie tłuszcz wniknie w bułkę, panierka zmięknie, a danie będzie nim ociekać. Jak sprawdzić, czy tłuszcz jest wystarczająco gorący? Najlepiej zanurzyć w nim drewniany przedmiot  — idealnie sprawdzi się do tego celu drewniana łyżka. Jeśli po zanurzeniu wokół niej pojawią się bąbelki, to oznacza, że tłuszcz osiągnął temperaturę 180 stopni Celsjusza i idealnie nadaje się do smażenia.

Podczas smażenia warto pamiętać, że każdy kolejny kawałek mięsa czy ryby włożony na patelnię, obniża temperaturę tłuszczu. Dlatego, szczególnie smażąc więcej sztuk jednocześnie, najlepiej dokładać je na patelnię w pewnych odstępach czasu.

Smażenie wbrew pozorom nie powinno trwać jedynie kilku chwil. Obtoczone w bułce potrawy najlepiej smażyć na umiarkowanym ogniu. Nie należy też zbyt często przewracać kotletów czy ryb. Najlepiej pozwolić, aby panierka zarumieniła się z jednej strony i dopiero wówczas przewrócić potrawę.

Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas