Jak zrobić dżem z truskawek?

Truskawki są owocami, które mają rzeszę swoich zwolenników. Nie dość, że są aromatyczne i smaczne, to zachwycają swoimi właściwościami prozdrowotnymi! To bogactwo witamin i minerałów, które sprawiają, że organizm jest w doskonałej kondycji. Truskawkom przypisuje się wiele właściwości: obecność pektyn pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i pobudzić jelita do działania, witamina C wzmacnia odporność, a witamina E pomaga utrzymać młody wygląd skóry. Niestety, sezon na truskawki jest bardzo krótki, więc można z nich przygotować domowy dżem, który będzie na długo przypominał nam o smaku lata. Zatem, jak przygotować dżem z truskawek?

Dżem z truskawek jest łatwy do wykonania
Dżem z truskawek jest łatwy do wykonania123RF/PICSEL

Jakie truskawki wybrać na dżem?

Truskawki najlepiej smakują na surowo i wtedy też zachowują najwięcej swoich właściwości. Jeśli chcemy przygotować z truskawek dżem, warto wybrać owoce dojrzałe i kupić je wtedy, gdy są najtańsze: w szczycie lub pod koniec sezonu. Przygotowanie dżemu z truskawek nie jest skomplikowane, a poza tym nie trzeba używać do jego stworzenia żelatyny, ponieważ owoce obfitują w pektyny, które są jej doskonałym zamiennikiem. Zatem, co potrzebujemy, aby uzyskać dżem z truskawek?

Składniki na dżem z truskawek

Dżem z truskawek może zawierać owoce w całości!
Dżem z truskawek może zawierać owoce w całości!123RF/PICSEL

Jeśli chcemy wykonać dżem z truskawek domowej roboty, warto zaopatrzyć się w dwa kilogramy owoców, pół kilograma cukru (najlepiej drobnego), sok z dwóch cytryn, a także łyżkę masła. Ostatni składnik wzbogaci smak domowego dżemu z truskawek. Jednak nie jest on wymagany. Jakie czynności należy wykonać, aby otrzymać dżem z truskawek? Owoce należy dokładnie umyć, a następnie usunąć ich szypułki. Można je przekroić na pół (jeśli są duże) lub zostawić je w całości. Truskawki należy umieścić w dużym garnku: najlepiej szerokim (im większa powierzchnia naczynia, tym woda szybciej odparuje).  Nie pozostaje nic innego, jak dodać pozostałe składniki i gotować na małym ogniu przez kilka godzin (około trzech), co jakiś czas mieszając. Oczywiście, w trakcie przygotowywania dżemu z truskawek, całość stanie się ciemna: jest to naturalny proces, którym nie trzeba się przejmować.

Triki na dżem z truskawek

Gotowy dżem z truskawek jest pysznym wspomnieniem lata!
Gotowy dżem z truskawek jest pysznym wspomnieniem lata!123RF/PICSEL

Jak poznać, że dżem z truskawek jest gotowy? Wtedy, gdy osiągnie odpowiednią konsystencję! Ale jak to sprawdzić? Wystarczy po kilku godzinach od gotowania łyżkę smakołyku przełożyć na spodeczek i umieścić w zamrażarce. Jeśli po chwili stężeje, a na wierzchu zrobi się skorupa, to znak, że dżem truskawkowy jest gotowy. Niektórzy polecają zastosowanie sposobu, po który często sięgały nasze babcie. Polega on na tym, aby dżem z truskawek gotować wyłącznie przez godzinę, ale powtarzać zabieg przez kilka kolejnych dni z rzędu. Mimo wszystko, kiedy dżem z truskawek jest gotowy, należy przełożyć go do słoików i zapasteryzować.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas