Naturalne sposoby na ograniczenie potliwości. Skuteczny napar to tylko trzy składniki
Latem większość z nas poci się zdecydowanie mocniej niż jesienią czy zimą i jest to naturalny proces, którym nie musimy się niepokoić. Czasem jednak przeradza się on w nadmierną, uprzykrzającą potliwość, która może być objawem poważnej choroby. Jak radzić sobie z nadmierną potliwością naturalnymi sposobami?

Zacznijmy od tego, że sam proces pocenia nie jest niczym niepokojącym, ale naturalnym odruchem organizmu, który pozwala mu utrzymać prawidłową temperaturę oraz wydalić zbędne produkty przemiany materii. Gruczoły potowe wydzielają płyn, składający się głównie z wody i niewielkiej ilości innych związków - soli nieorganicznych, chlorków oraz kwasu moczowego.
Intensywność procesu pocenia zależy od wielu rzeczy, w tym:
- czynników hormonalnych,
- warunków klimatycznych,
- chorób i schorzeń,
- zażywanych leków,
- diety.
Potliwość może być też pierwotna i wtórna. Ta pierwsza dotyka już dzieci lub nastolatki i nie ma przyczyny chorobowej. Zazwyczaj dotyczy konkretnych obszarów ciała, takich jak dłonie, stopy, pachy i twarz. Potliwość wtórna jest natomiast objawem choroby i dotyczy całego ciała.
Schorzenia takie jak np. hipermetabolizm, cukrzyca, gruźlica, otyłość, zawał, nadczynność tarczycy czy miejscowe stany zapalne oraz niektóre choroby nowotworowe manifestują się właśnie poprzez nadmierne wydzielanie potu. Taką dolegliwość warto więc zawsze skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli wcześniej nie mieliśmy żadnych problemów z potem.

Nadmierna potliwość: Skąd się bierze?
Za nadmierną potliwość odpowiedzialne są także: zła dieta i brak higieny. Osoby, które mocno się pocą, są niestety zmuszone do rygorystycznego przestrzegania higieny, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o nadmiernej potliwości. Sam pot jest bezwonny i zaczyna być przykry dopiero wtedy, gdy uaktywniają się baterie, bytujące w obszarach jego wydzielania. Osoby z nadmierną potliwością powinny więc regularnie przemywać pocące się miejsca wodą z mydłem lub delikatnym płynem, częściej zmieniać bieliznę oraz skarpety, latem chodzić w przewiewnych ubraniach i sięgać po naturalne, oddychające materiały.
Na nadmierną potliwość wpływa także niewłaściwa dieta. Pracę gruczołów potowych wzmagają takie składniki jak:
- ostre przyprawy,
- sól,
- cukier,
- produkty przetworzone,
- kofeina,
- alkohol,
- czosnek,
- por,
- cebula.
Z większości z nich nie musimy oczywiście rezygnować całkowicie, ale zawsze warto ograniczyć ich spożycie, by zmniejszyć problem nadmiernej potliwości. Jak jeszcze możemy sobie pomóc?
Zobacz również: Nadmierna potliwość: Z czego wynika i jak sobie z nią radzić?
Naturalne płukanki na ograniczenie potliwości: Kosztują grosze
Nadmierna, uciążliwa potliwość wymaga w wielu przypadkach leczenia, ale zanim zdecydujemy się na zabiegi, leki i blokery, powinniśmy spróbować prostych, naturalnych płukanek, które mogą nam pomóc znormalizować pracę gruczołów potowych.
Zioła, ograniczające potliwość to:
- szałwia,
- rumianek,
- kora dębu,
- mięta.
Zioła te możemy stosować w formie naparów do przemywania problematycznych miejsc, takich jak pachy, dłonie, stopy lub dodawać je do kąpieli. Szałwia ma silne działanie przeciwpotne, a kora dębu i rumianek działają ściągająco i przeciwbakteryjnie. Mięta działa natomiast chłodząco i odświeżająco.
Z nadmierną potliwością poradzą sobie także świetnie kąpiele solankowe lub z dodatkiem sody oczyszczonej.
Aby zminimalizować potliwość, możemy sięgnąć także po napary do stosowania wewnętrznego takie jak:
- skrzyp,
- pokrzywa,
- szałwia,
- rumianek,
- melisa.
Właściwości moczopędne i uspokajające tych ziół przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, ograniczają ilość płynów wydzielanych przez skórę i minimalizują stres.
Wyjątkowo skutecznym naparem jest ten, będący połączeniem trzech ziół - szałwii, rumianku i melisy. Taką mieszankę należy zalać wrzątkiem i pozostawić na 10-15 min. Przygotowany napar należy następnie pić w ilości trzech szklanek dziennie tak długo, aż objawy staną się mniej uciążliwe. Wtedy możemy zmniejszyć ilość napoju do dwóch, a nawet jednej szklanki na dobę.
Zobacz również: Nocne poty: O czym świadczą? Kiedy są groźne?