Jak zrobić pizzę keto? Prosty przepis na spodzie serowym
O diecie ketogenicznej zrobiło się głośno już jakiś czas temu. W skrócie opisać ją można jako jadłospis eliminujący produkty o wysokiej zawartości węglowodanów. Pieczywo i tradycyjne dania mączne odpadają. Co jednak zrobić, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez pizzy? Bez obaw, na wszystko znajdzie się sposób! Ketogeniczna pizza zawiera w składzie wyłącznie dozwolone produkty, a jej walory smakowe zachwycą nawet wymagających smakoszów.
Spis treści:
Jak zrobić pizzę keto? Co trzeba wiedzieć?
Użycie mąki pszennej nie wchodzi w grę. Wśród produktów dozwolonych najczęściej wskazuje się mąkę migdałową oraz kokosową jako artykuły o niskiej zawartości węglowodanów, za to wysokim udziale tłuszczów.
Do ich smaku i właściwości trzeba się jednak przekonać. Nie są też powszechnie dostępne w każdym sklepie spożywczym. Osoby, które dopiero zastanawiają się nad wprowadzeniem zasad diety ketogenicznej do swojego menu lub po prostu chcą spróbować czegoś innego, mogą być też nieco zniechęcone stosunkowo wysoką cenę tych produktów. Można jednak gotować prościej, a nadal zgodnie z wytycznymi tej specyficznej diety.
Keto pizza na spodzie serowym
Zastanawiasz się, co podać na keto obiad, ale brakuje ci kulinarnej weny? Ten problem dopada nawet najbardziej kreatywnych kucharzy. Skosztuj więc pizzy, do której będziesz wracać często i z dużym apetytem.
Do zrobienia spodu do pizzy keto potrzebujesz: 100 gramów startego sera żółtego (może być to parmezan) lub mozzarelli, 2 jajek oraz szczypty pieprzu. Z tej ilości przygotujesz jedną lub dwie porcje - wszystko zależy od twojego apetytu!
Składniki wymieszaj dokładne, by powstała jednolita masa. Wylej ją na blachę do pieczenia lub dużą formę do tarty i piecz przez 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C.
Jakich dodatków można użyć do pizzy ketogenicznej?
Gdy jajeczno-serowy spód już się podpiecze, posmaruj go przecierem pomidorowym z dodatkiem ziół. Pasować będą zioła prowansalskie, bazylia i oregano.
Jeśli chodzi o resztę składników, możesz korzystać z dowolnych dodatków, które są dozwolone na diecie ketogenicznej. Nie miej oporów przed dodaniem szynki (np. szwarcwaldzkiej lub parmeńskiej) czy salami. Komponując keto jadłospis, sięgnąć możesz nawet po wędzony boczek! Pizzę uzupełnisz pieczarkami, papryką, pomidorem albo cukinią.
Po nałożeniu wybranych składników pizzę piecz jeszcze przez 10 minut w nieco niższej temperaturze - 180°C. Przed podaniem skrop oliwą z oliwek. Palce lizać!
W skrócie: Na czym polega dieta ketogeniczna?
Zalicza się ją do diet eliminacyjnych, ponieważ polega ona na niemalże całkowitym usunięciu węglowodanów z jadłospisu. Głównym źródłem energii dla organizmu stają się tłuszcze - nie glukoza. Na talerzach nie zobaczymy więc nie tylko chleba i klasycznych potraw mącznych, ale też ryżu, płatków zbożowych, makaronu, mleka, kukurydzy, fasoli. Owoce dopuszcza się tylko okazjonalnie.
Zobacz też: Skąd ciągła ochota na słodycze? Oto możliwe przyczyny
Zwolennicy diety keto wskazują na plusy w postaci utraty zbędnych kilogramów, lepszego samopoczucia oraz większej ilości energii. Kładą duży nacisk na to, że łatwiej jest opanować podwyższony poziom glukozy we krwi i chronić się przed cukrzycą.
Specjaliści nie są jednak zgodni odnośnie do wpływu stosowania diety ketogennej na organizm. Wylicza się, że ograniczony jadłospis może prowadzić do zaparć, nudności, a w dalszej perspektywie poważnych niedoborów, które zwiększają ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia. Póki co, nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tych zarzutów.
Należy pamiętać, że rozpoczęcie jakiejkolwiek diety warto skonsultować z lekarzem, by upewnić się, że na pewno robimy dla organizmu coś dobrego, a zmiany żywieniowe wprowadzamy w bezpieczny sposób.
Polecamy:
Steki z salsą pomidorową