Jak zrobić ser z kefiru?

Delikatny w smaku i teksturze, napawający dumą, bo zrobiony własnoręcznie - domowy twaróg z kefiru. To nie tylko pyszny dodatek do kanapek z rzodkiewką czy sałatki ogórkowo-pomidorowej, to także sposób na wykorzystanie kefiru, jeśli zrobiliśmy zbyt duże zapasy i kończy się jego termin przydatności. Jak zrobić ser z kefiru? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.

Jak zrobić ser z kefiru?
Jak zrobić ser z kefiru?123RF/PICSEL

Domowy biały ser z kefiru

Domowy biały ser z kefiru
Domowy biały ser z kefiru123RF/PICSEL

Przygotowanie domowego twarogu rozpocznij od opłukania garnka zimną wodą, następnie wlej do niego dwa litry kefiru. W większym garnku zagotuj wodę i wstaw do niego garnek z kefirem. Podgrzewaj kefir w kąpieli wodnej, aż zauważysz, że oddzieliła się od niego serwatka. Kefiru nie mieszaj i uważaj, aby go nie zagotować, powinien być ciepły, ale nie gorący. Aby mieć pewność, że kefir nie ulegnie zagotowaniu, możesz kontrolować jego temperaturę z pomocą termometru. Gdy powstanie serwatka, a na jej powierzchni widoczny jest miękki ser, wyłącz kuchenkę i odstaw garnek do ostygnięcia.

W tym czasie przygotuj durszlak lub sitko i wyłóż je gazą opatrunkową - w taki sposób, aby wystawała ona ponad naczynie. Połóż tak przygotowany durszlak na garnku bądź misce i odcedź serwatkę, gdy jest jeszcze lekko ciepła. Odstaw ser na około godzinę, dzięki temu serwatka odcieknie. Po tym czasie należy szczelnie zawinąć twaróg w gazę i mocno docisnąć do durszlaka, aby pozbyć się z niego pozostałej serwatki. Na wyciśnięty ser połóż talerz, możesz go dodatkowo dociążyć na przykład miseczką wypełnioną wodą. Odstaw ser na kilka godzin bądź całą noc. Po tym czasie rozwiń ser z gazy i zajadaj w ulubiony sposób!

Domowy twaróg z mleka i kefiru

Domowy twaróg z mleka i kefiru
Domowy twaróg z mleka i kefiru123RF/PICSEL

Jak zrobić ser z kefiru? Do jednego litra mleka należy bardzo delikatnie wlać dwa litry kefiru. Następnie wstaw garnek na najmniejszy ogień i podgrzewaj, aż po bokach zacznie być widoczna serwatka. Przez cały czas podgrzewania kefir powinien być ciepły, ale nie gorący. Najlepiej jego temperaturę mierzyć termometrem, ale jeśli go nie masz, możesz zastosować metodę naszych babć - palec! Temperatura kefiru powinna być taka, że jeśli włożysz do niego palec, nie poparzysz się. Gdy serwatka jest już wyraźnie oddzielona od przyszłego twarogu, należy wyłączyć palnik i odstawić ser do całkowitego wystudzenia.

Po kilku godzinach, gdy ser jest już zimny, należy odcedzić go przez durszlak lub sitko wyłożone gazą. Serwatkę z dna, gdzie ser jest mniej zwięzły, należy odcedzać bardzo delikatnie i powoli. Całość zawijamy w gazę i przez chwilę czekamy, aż serwatka odcieknie. Rogi gazy można zwinąć, związać sznurkiem i powiesić nad miską na noc, aby serwatka ściekała. Następnego dnia rozwiń ser z gazy, przełóż na talerz i włóż do lodówki. Domowy twaróg z mleka i kefiru jest gotowy!

Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas