Kraków zaskakuje turystów nową atrakcją. Zajrzyj pod mury królewskiego zamku
Od 23 maja odwiedzający Wawel mogą przeżyć zupełnie nową przygodę. Zamek Królewski otwiera długo wyczekiwaną trasę "Międzymurze – Podziemia Wawelu", która ma szansę stać się jedną z największych turystycznych atrakcji Krakowa. To nie tylko spacer pod ziemią – to wyprawa do samego początku istnienia wzgórza, jego geologicznych fundamentów i średniowiecznych tajemnic.

Trasa, której nie było. I która robi wrażenie
Trasa "Międzymurze" ma około 400 metrów długości i prowadzi przez zabytkowe, XVIII-wieczne fortyfikacje, gdzie odsłonięto również pozostałości średniowiecznych murów. To teren, który przez dekady był zamknięty dla zwiedzających - wcześniej pełnił funkcję rezerwatu archeologicznego. Teraz został udostępniony publiczności i wzbogacony o przemyślaną, wielowymiarową ekspozycję.
Zwiedzający mogą podziwiać relikty dawnej bramy prowadzącej na wzgórze, a także unikalne artefakty - m.in. naczynia ceramiczne odkryte podczas prac wykopaliskowych. Wystawa jest też hołdem dla pokoleń archeologów, którzy przez ponad 80 lat zgłębiali sekrety królewskiej rezydencji.

Od wapiennej skały po legendarnego smoka
W drugiej części ekspozycji przenosimy się jeszcze dalej - w głąb prehistorii. Widzowie dowiedzą się, na jakiej skale zbudowano Wawel i jak wyglądał obszar Krakowa w epoce jury. Multimedialne materiały pokazują tropikalne morze, które miliony lat temu pokrywało te tereny.
Otwieramy przestrzeń, w której opowiadamy o cichym bohaterze Wawelu, czyli o skale wawelskiej. Historia zaczyna się miliony lat temu, a kończy na legendach, które budują tożsamość tego miejsca.
- podkreślał prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego.
Nie mogło oczywiście zabraknąć Smoka Wawelskiego. Nowa trasa prowadzi do Smoczej Jamy, przypominając o słynnej legendzie z XIII wieku, która do dziś fascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Zwiedzanie i bilety - co warto wiedzieć?
Podziemna trasa "Międzymurze" to kolejny element większego projektu "Wawel Podziemny", który obejmuje także Lapidarium udostępnione w ubiegłym roku oraz zapowiadaną na listopad wystawę o królewskiej rezydencji.
Czytaj też: "233 plaże wyróżnione Błękitną Flagą". Ekspert wskazał najlepsze miejsca na wakacje w Turcji
Zwiedzanie odbywa się w grupach, z audioprzewodnikiem, i trwa około 25 minut. Cena biletu normalnego wynosi 29 zł, a ulgowego - 22 zł.
Wawel znów udowadnia, że potrafi zaskakiwać - nawet tych, którzy odwiedzili go nie raz. Tym razem zaprasza nas pod swoje mury, do miejsc dotąd ukrytych, ale niezwykle ważnych dla zrozumienia jego historii.
Czytaj też: Stewardesy zawsze to robią, gdy wsiadamy do samolotu. Pozornie zwyczajny gest jest środkiem ostrożności