Keczup z pomidorów

Czy wiesz, że keczupu nie wymyślił Henry Heinz? Pierwszy keczup powstał w XVII wieku w Chinach i był stosowany jako słodko-kwaśna przyprawa do dań rybnych. Sos sporządzano z marynowanych w occie ryb. Zresztą jego nazwa znaczy dosłownie: zaprawa do ryb - z chińskiego kôe-chiap - pisze Patrycja Machałek, autorka książki "Przetwory z pomysłem".

Keczup z pomidorów, fot. Mmałgorzata Augustyniak
Keczup z pomidorów, fot. Mmałgorzata Augustyniakmateriały prasowe

Pierwszy przeszczepiony do smaków zachodniego świata keczup powstał w Anglii i składał się z... grzybów. Dopiero później, w drugiej połowie XIX wieku, Heinz stworzył recepturę opartą na pomidorach. W wolnej chwili zerknij na zdjęcia grzybowego keczupu. Wystarczy rzut oka, by zrozumieć, jak bardzo powinniśmy być wdzięczni Heinzowi za to, że w swojej recepturze grzyby zamienił właśnie na pomidory.


Pomidory ponacinaj i wrzuć do garnka z wrzątkiem. Po minucie je wyjmij i obierz ze skórki. Wytnij szypułki i gniazda nasienne - keczup robimy tylko z twardego miąższu.

W garnku rozgrzej oliwę i krótko podsmaż posiekane w kosteczkę cebulę i czosnek. Nie musisz ich rumienić, wystarczy kilka minut podsmażania do miękkości. Następnie dodaj pomidory, połącz składniki i smaż na wolnym ogniu przez mniej więcej 30 minut, mieszając od czasu do czasu.

W tym czasie przygotuj zalewę: wlej do drugiego garnka ocet jabłkowy, dodaj do niego laskę cynamonu, ziele angielskie, nasiona kolendry i cukier. Doprowadź całość do wrzenia, rozpuść cukier, a następnie odstaw garnek pod przykryciem na 30 minut. (Po co to robić? Ocet wyciągnie smak z przypraw i jako dodatek do keczupu subtelnie mu ten smak przekaże). Po tym czasie wlej ocet do pomidorów przez sitko - przyprawy nie będą ci już potrzebne.

Wymieszaj pomidory z octem i zblenduj, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut, stopniowo dodając resztę przypraw. Dodaj 1 łyżkę musztardy i ½ łyżeczki (a nawet mniej) cynamonu. Sól, pieprz i paprykę wsyp zgodnie ze swoimi upodobaniami. Jeśli lubisz łagodne sosy, zrezygnuj z chilli. Gotuj keczup tak długo, aż uzyskasz pożądaną konsystencję, a następnie gorący przełóż do wyparzonych i suchych słoików i zapasteryzuj.

Domowy keczup jest wyraźnie bardziej matowy niż te, które kupujemy w sklepach. Być może nie jest tak piękny jak w reklamie, ale na pewno zdrowszy. Możesz uzyskać połyskliwy keczup także w domu - musisz jednak zastąpić cukier syropem kukurydzianym. Syrop kukurydziany to syrop glukozowo-fruktozowy. Już sama jego nazwa wskazuje, że używanie go powinno być raczej sporadyczne. Syrop kukurydziany z pewnością nie jest zdrowy - zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy typu II, wzmaga apetyt poprzez rozregulowanie gospodarki cukrowej w organizmie. Regularne spożywanie go jest zdecydowanie złym pomysłem.

Przepis pochodzi z książki "Przetwory z pomysłem" Patrycji Machałek. Wydawnictwo Znak.

"Przetwory z pomysłem"
"Przetwory z pomysłem"materiały prasowe
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas