Kiedy najlepiej pić wodę z cytryną? Czy i kiedy może zaszkodzić?
Czemu woda z cytryną stała się jednym z najgorętszych trendów żywieniowych i dietetycznych ostatnich lat? Nie jest to napój ani szczególnie wymyślny, ani trudny w przygotowaniu. Okazuje się jednak, że kilka kropel soku cytrynowego wymieszanych z wodą i wypijanych o konkretnej porze dnia może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Mimo licznych zalet, wokół picia mikstury wyrosło mnóstwo mitów. Czy oprócz właściwości nawadniających, woda z cytryną może podnosić poziom inteligencji? Jakie są realne efekty jej systematycznego spożywania, a kiedy lepiej nie pić wody z cytryną?
Kiedy pić wodę z cytryną?
Przygotowanie napoju jest dziecinnie proste. Do szklanki wody należy wlać sok wyciśnięty z połowy cytryny i gotowe. Cieszyć się jego smakiem można więc w dowolnym momencie. Temperatura wody nie ma znaczenia, jednak o jakiej porze najlepiej pić wodę z cytryną? Rano czy wieczorem?
Poranek: Większość osób decyduje się rozpoczynać dzień od tego orzeźwiającego napoju. Poleca się wypijać go zaraz po wstaniu, około pół godziny przed śniadaniem. Co daje woda z cytryną na czczo? Przede wszystkim służy nawodnieniu organizmu po całej nocy i rozbudzeniu go - zwłaszcza pod kątem przyspieszenia perystaltyki jelit. Systematyczne spożywanie wody z cytryną rano pomoże wyregulować rytm wypróżnień i pozbyć się kłopotów z zaparciami. Trzeba pamiętać, że ma też działanie moczopędne, więc wspiera pozbywanie się toksyn z organizmu.
Woda z cytryną na noc: Można spotkać się z opiniami, że napój wypity tuż przed pójściem spać zapewnia spokojniejszy sen i wsparcie dla wątroby, która intensywnie pracuje nad eliminacją toksyn. Jednak z racji właściwości moczopędnych, lepiej wypić wodę z cytryną trochę wcześniej, by nie przerywać snu kursowaniem do łazienki.
Czy woda z cytryną hamuje apetyt i odchudza?
Napój zasłynął jako kapitalny środek na odchudzanie. Faktycznie, jeśli dodamy do niego sproszkowaną skórkę z owocu, zawierającą pektyny, zapewnimy sobie uczucie sytości, choć nie można porównać go do poziomu, z jakim mamy do czynienia po zjedzeniu wartościowego posiłku. Jak zostało wspomniane, woda z cytryną na czczo usprawnia przemianę materii, lecz nie należy traktować jej jako magicznego środka na odchudzanie albo spalacza tłuszczu, który zadziała bez właściwie skomponowanej diety redukcyjnej i aktywności fizycznej.
Czy woda z cytryną szkodzi? Kto nie powinien jej pić?
Kwaśnego napoju powinny unikać osoby, które cierpią na różne dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza wrzody. Sok z cytryny może dodatkowo podrażniać ten narząd i mobilizować go do zwiększonej produkcji soku żołądkowego. Picie wody z cytryną nie jest zalecane w przypadku zgagi i refluksu.
Wiele mówi się o szkodliwości cytryny w kontekście zębów. Uważać na nią muszą pacjenci, u których stwierdzono nadwrażliwość zębiny. Kwasy zawarte w wodzie z cytryną, przy codziennym stosowaniu, mogą osłabiać szkliwo. Umycie zębów tuż po wypiciu napoju nie jest najlepszym pomysłem. Należy odczekać co najmniej pół godziny, by intensywnym szczotkowaniem nie uszkadzać szkliwa, które dopiero co miało kontakt ze zmiękczającymi właściwościami kwasu.
Jak woda z cytryną wpływa na organizm? Popularne mity
O tym, że picie wody z cytryną nie jest cudownym sposobem na schudnięcie bez wysiłku, już wspomnieliśmy. O napoju krążą jednak inne interesujące legendy. Jedną z nich jest to, że woda z cytryną podnosi poziom IQ. Zawarta w niej witamina C pomoże w procesach uczenia się, zapamiętywania i koncentracji, lecz nie sprawi, że ktokolwiek stanie się mądrzejszy.
Woda z cytryną: zakwasza czy odkwasza? Ze względu na kwaśny smak cytrusa często można trafić na stwierdzenia, że produkt ten zakwasza organizm. To błąd! Cytryna należy do produktów o odczynie alkalicznym, które pozytywnie wpływają na równowagę kwasowo-zasadową.
Właściwości wody z cytryną: Witamina C
Tym, co zapewne jako pierwsze kojarzy się z popularnym cytrusem, jest wysoka zawartość witaminy C. Z tego powodu po wodę z cytryną wiele osób sięga w trakcie sezonu jesienno-zimowego, kiedy łatwo o złapanie przeziębienia i inne infekcje. Witamina C, znana jako kwas askorbinowy, bierze udział w procesach budowania i utrzymania odporności. Dodatkowo jest składnikiem niezbędnym do produkcji kolagenu ważnego nie tylko dla dobrej kondycji skóry, ale też naczyń krwionośnych.
Ułatwia przyswajanie żelaza, przyspiesza gojenie się ran, pomaga walczyć z przebarwieniami na skórze. Witamina C zaliczana jest do antyoksydantów. Neutralizuje działanie wolnych rodników, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się organizmu, a także wielu poważnych chorób, w tym miażdżycy, Alzheimera, demencji i udarów mózgu.
Woda z cytryną w ciągu dnia
Poza tymi właściwościami wodę z cytryną polecamy do codziennego dbania o odpowiedni poziom nawodnienia. Docenią ją zwłaszcza osoby, które nie mogą przekonać się do picia samej wody. Dodatek cytryny jest dużo lepszym pomysłem niż spożywanie w dużych ilościach słodzonych i gazowanych napojów.