Kiszenie kapusty: Ile soli dodać? Oto dokładne proporcje

Jesienią warto zabrać się za kiszenie kapusty, aby cieszyć się walorami smakowymi i zdrowotnymi tego warzywa przez całą zimę. Przed przystąpieniem do tego zadania, wiele osób zastanawia się, ile soli dodać, by proces kiszenia się udał i kapusta smakowała jak najlepiej. Jak się bowiem okazuje, proporcje mają tu ogromne znaczenie. Zatem, ile soli użyć do zakiszenia 1 kg kapusty? Podpowiadamy.

Dowiedz się, ile soli potrzeba do kiszenia kapusty
Dowiedz się, ile soli potrzeba do kiszenia kapusty123RF/PICSEL

Sól istotna podczas kiszenia kapusty

Kiszenie kapusty to proces konserwowania tego warzywa pod wpływem fermentacji mlekowej. Dzięki niej nie dochodzi do rozwoju bakterii gnilnych, które przyczyniają się do psucia żywności. Tym samym z kiszonej kapusty można korzystać przez całą zimę, przygotowując z niej smaczne dania. Aby doszło do fermentacji, potrzebna jest sól - to ona sprawia, że kapusta puszcza soki i powstaje odpowiednie środowisko do rozwoju bakterii mlekowych. Ważne jest jednak, w jakich proporcjach należy dodawać sól do kapusty. Nie powinno być jej bowiem ani za dużo, ani za mało. W innym razie kiszona kapusta nie wyjdzie tak jak powinna.

Kiszenie kapusty: Ile soli dodać?

Na pytanie, ile soli do kiszenia kapusty należy dodać, odpowiedź jest jedna. Najbardziej odpowiednie proporcje to 15-20 g (jedna łyżka stołowa) soli na 1 kg kapusty. To oznacza, że jeśli przygotowujemy np. 10 kg kapusty, potrzebujemy 150-200 g soli. Nie należy przekraczać tych proporcji, gdyż przesolenie kapusty spowoduje, że ta utraci swój naturalny smak.

Kiszenie kapusty: Przepis

Jeśli już wiemy, ile soli musimy użyć, możemy przystąpić do kiszenia kapusty. Podajemy więc najprostszy przepis na kiszoną kapustę z beczki.

Potrzebne składniki:

  • 10 kg białej kapusty
  • 200 g soli
  • 2 kg marchewki
  • Kminek,
  • Ziarna pieprzu
  • Ziarna ziela angielskiego
  • Liście laurowe

Sposób przygotowania:

Poznaj sprawdzony przepis na kiszoną kapustę
Poznaj sprawdzony przepis na kiszoną kapustę123RF/PICSEL
  1. Kapustę należy obrać z wierzchniej warstwy liści, umyć i poszatkować. Marchew obieramy i ścieramy na tarce.
  2. Kapustę mieszamy z marchewką i kminkiem, pieprzem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi.
  3. Układamy warstwę kapusty w beczce lub wiaderku. Następnie zasypujemy solą.
  4. Ubijamy kapustę ręką lub drewnianym tłuczkiem, aż wypuści sok. Następnie dodajemy kolejną warstwę kapusty i soli.
  5. Naczynie napełniamy w 80 proc, gdyż kapusta wydzieli dużo soku i podniesie się do góry.
  6. Beczkę należy przykryć denkiem i obciążyć. Należy jednak pamiętać, że naczynie nie może być szczelne, by gazy fermentacyjne mogły swobodnie uchodzić.
  7. Po trzech dniach należy zdjąć denko i poprzebijać kapustę do dna drewnianą łyżką, aby ją odgazować. Dzięki temu kapusta nie zepsuje się i nie będzie gorzka.
  8. Następnie odstawiamy kapustę na 7-10 dni i raz na dzień dociskamy ją za pomocą tłuczka.
  9. Gdy kapusta nabierze odpowiedniego smaku, przekładamy ją do wyparzonych słoików, zalewamy sokiem i zakręcamy. Przechowujemy w lodówce lub chłodnej piwnicy. 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas