Koleżanka z pracy dała mi przepis. Od teraz wątróbkę robię tylko tak

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Wątróbka nie zawsze jest daniem, na którego widok każdemu cieknie ślinka. Oczywiście, są też i tacy, którym jest obojętna, ale znajdują się również jej prawdziwi wyznawcy. Trzeba przyznać, że wątróbkę warto jeść, bo przecież to doskonałe źródło żelaza, które zapobiega anemii. Jak więc połączyć fakt, żeby przygotować ją smacznie i zdrowo? Są na to sposoby, chociażby duszona wątróbka z jabłkiem i cebulą.

Wątróbka nie wszystkim smakuje, ale można przyrządzić ją inaczej i dać jej szansę
Wątróbka nie wszystkim smakuje, ale można przyrządzić ją inaczej i dać jej szansę123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Istnieje co najmniej kilka powodów dla tego, aby jeść wątróbkę. Przede wszystkim dostarcza organizmowi potrzebnego żelaza, które wzmacnia krew i chroni przed anemią. Ponadto ten rodzaj podrobów przyrządza się łatwo i nie trzeba być biegłym w sztuce kulinarnej, aby przygotować ją wyśmienicie. Wreszcie wątróbka jest po prostu tania, więc to idealna pozycja na tzw. kryzysowy obiad.

Najczęściej wątróbkę smażymy na patelni, a to wymaga wprawy. Wtedy jest albo zbyt wysmażona, albo zbyt krwista, co może jeszcze potęgować niechęć. Wdzięczne podroby można z kolei poddusić na patelni z cebulą oraz jałbkiem - najlepiej kwaśnym. Nie dość, że mięso będzie delikatniejsze, to na dodatek zyska bardzo ciekawy smak.

Jak zrobić duszoną wątróbkę?

Zanim zabierzemy się do przygotowywania duszonej wątróbki, sprawdźmy potrzebne składniki:

  • wątróbka drobiowa - 500 g,
  • cebula,
  • kwaśne jabłko,
  • mleko,
  • sól i pieprz,
  • bulion lub woda.

Wątróbkę myjemy i oczyszczamy z żyłek, przekładamy do miski, zalewamy mlekiem i odstawiamy na pół godziny.

Po tym czasie odlewamy mleko, kroimy cebulę w kostkę i smażymy na patelni do momentu, aż się zeszkli. Wrzucamy wątróbkę, obsmażamy przez minutę z każdej ze stron i zalewamy wodą lub bulionem, przykrywamy.

Następnie obieramy jabłko, przekrawamy na pół, pozbywamy się gniazd nasiennych, a później kroimy w kostkę. Dodajemy do wątróbki.

Dusimy całość pod przykryciem około 10 minut, a później ściągamy pokrywkę, aby nadmiar wody odparował. Jeśli skrócimy proces gotowania, wtedy powstanie gęsty sos.

Na sam koniec przed podaniem solimy i pieprzymy do smaku. Smacznego!

Duszona watróbka: Cenne rady

Dlaczego czasami nasza smażona wątróbka nie jest taka, jak powinna, a jej smak rozczarowuje? To wina jej nieodpowiedniego przygotowania. Co jest największym błędem? Dodawanie soli do wątróbki na początku jej przyrządzania. Wtedy jest ona twarda i nieprzyjemna smaku. Przyprawianie trzeba zostawić zawsze na sam koniec.

Istnieje jeszcze jeden patent na przygotowanie wątróbki duszonej. Wystarczy zastąpić wodę lub bulion piwem, które nada jej jeszcze lepszego smaku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas