Księga smaków: Ziemniaki

Są źródłem witaminy C, zawierają nieco witamin H, K, PP i z grupy B. Są bogate w pierwiastki mineralne: potas i fosfor, a żółte odmiany mają sporo beta-karotenu.

Im ziemniak starszy i dłużej przechowywany, tym mniej w nim drogocennych witamin
Im ziemniak starszy i dłużej przechowywany, tym mniej w nim drogocennych witamin123RF/PICSEL

To zgrzebnie wyglądające warzywo trafiło do Europy aż z Ameryki Południowej, z Peru. W Polsce uprawia się 126 odmian ziemniaka, a na całym świecie ponad 10 tysięcy! Wczesne lato to czas młodych ziemniaków, najzdrowszych i najsmaczniejszych. Korzystaj więc z tego daru natury, bowiem im ziemniak starszy i dłużej przechowywany, tym mniej w nim drogocennych witamin.

Jak je gotować?

Postaraj się, aby młode ziemniaki były podobnej wielkości. Nie trzeba ich wtedy kroić i wszystkie ugotują się w tym samym czasie. Wybieraj ziemniaki bez oczek i narośli. Dobrze je wyczyść, np. wyszoruj szczoteczką i przepłucz pod bieżącą wodą. Młodych ziemniaków się nie obiera. Możesz je przekroić, jeżeli są zbyt duże albo wyciąć jakieś niedoskonałości. Włóż je do garnka, zalej gorącą wodą i dodaj łyżeczkę soli. Wodę doprowadź do wrzenia i gotuj ziemniaki pod przykryciem przez ok. 20 minut.

Zapiekane z boczkiem i czosnkiem

Małe ziemniaki wyszoruj szczoteczką, a następnie gotuj je w osolonej wodzie 10 minut. W tym czasie podsmaż na niewielkiej ilości oleju pokrojoną w kostkę cebulkę i boczek. Ziemniaki odcedź i lekko rozgnieć widelcem. Posyp cebulką, boczkiem i poukładaj na nich ząbki czosnku. Danie posyp słodką papryką. Zapiekaj 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Pycha!

Francuska zupa ziemniaczana

A może zrobisz smaczną zupę, rodem z Francji? Pół kilo ziemniaków obierz i pokrój na dość spore kawałki. Dwa pory umyj i odetnij ich białą część, następnie pokrój je w krążki i podsmaż przez chwile na maśle. Dołóż ziemniaki i duś wszystko razem jeszcze przez 5 minut. Całość zalej litrem bulionu warzywnego i gotuj przez 30 minut. Ostudź i zblenduj na gładko. Na końcu dodaj jeszcze gęstą śmietanę, masło, sól i pieprz. Zagrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Podawaj zupę z razowym pieczywem, posypaną natką pietruszki lub parmezanem.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas