Na Wigilię przygotuj zupę z suszu według przepisu Ewy Wachowicz
Wśród przysmaków serwowanych w czasie świąt zaszczytne miejsce zajmuje tradycyjny kompot z suszu. Jeśli chcemy urozmaicić nieco wigilijne menu, w tym roku przygotujmy aromatyczną i pożywną zupę na bazie suszonych owoców. Warto pokusić się o przyrządzenie tej potrawy nie tylko z uwagi na walory smakowe. Jedno z najnowszych badań naukowych dowiodło, iż suszone owoce mają fantastyczny wpływ na zdrowie i figurę.
Kompot z suszu to niekwestionowany wigilijny klasyk. Wyróżniający się niepowtarzalnym aromatem i smakiem napój w czasie świąt króluje na polskich stołach, będąc znakomitym dopełnieniem serwowanych wówczas potraw. Choć w zależności od regionu i przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji przepisy na kompot z suszu nieco się od siebie różnią, ich podstawą są suszone owoce, takie jak jabłka, gruszki, śliwki i morele. Doprawiony zwykle goździkami, cynamonem i anyżem kompot należy do ulubionych wigilijnych przysmaków, który jego najwięksi miłośnicy przyrządzają przez cały rok.
Popijać kompot z suszu warto tymczasem nie tylko ze względu na walory smakowe - jest on wyjątkowo zdrowym napojem. Suszone owoce, na bazie których go przygotowujemy, stanowią bowiem skarbnicę cennych mikroelementów. Ich zbawienny wpływ na ludzki organizm potwierdza nowe badanie naukowe przeprowadzone przez uczonych z Pennsylvania State University. Dowiedli oni, iż dieta osób regularnie spożywających suszone owoce jest bogatsza w błonnik pokarmowy i potas. Ponadto u amatorów tej przekąski odnotowano niższe BMI, węższy obwód talii oraz niższe ciśnienie krwi.
Jeśli chcemy urozmaicić nieco świąteczne menu, zamiast tradycyjnego kompotu (lub oprócz niego) zaserwujmy domownikom pożywną zupę z suszu według przepisu Ewy Wachowicz. Znana kucharka i prezenterka telewizyjna na swojej stronie internetowej zamieściła prosty przepis na zupę z suszonych owoców, która wzbogaci nasz wigilijny jadłospis.
Do jej przyrządzenia będziemy potrzebować porcji suszonych owoców - takiej, jak na kompot. Aby nasza zupa miała charakterystyczny korzenny smak i aromat, do listy zakupów dodajmy dwie laski cynamonu, kilka goździków, cytrynę oraz cukier trzcinowy.
- Susz namoczyć. Wraz z wodą przełożyć do garnka. W razie potrzeby uzupełnić płyn. Wrzucić cynamon i goździki. Przykryć i gotować do miękkości. Owoce i przyprawy przełożyć do miski. Wywar posłodzić. Dodać sok z cytryny. Można zagęścić zasmażką - czytamy na stronie Wachowicz. Zupę z suszu poleca ona podawać z makaronem, np. łazankami.