Nalewka z owoców kaliny: Na co pomaga?

Kalinówka, czyli nalewka z kaliny, to smaczny i rozgrzewający trunek, który może pomóc na wiele dolegliwości. Owoce kaliny mają bowiem sporo cennych składników odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Działają rozkurczająco na układ pokarmowy i mięśnie macicy, przez co przygotowana z nich nalewka pomoże złagodzić bóle miesiączkowe. Kalinówka świetnie też oddziałuje na układ krążenia, gdyż obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, a do tego wzmacnia naczynia krwionośne. To również świetny napój na poprawę trawienia i pracę układu pokarmowego. Sprawdza się w przypadku biegunki lub wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dlaczego warto jeszcze sięgać po nalewkę z owoców kaliny? Jak ją przygotować? Podpowiadamy.

Na co pomaga nalewa z kaliny?
Na co pomaga nalewa z kaliny?©123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o kalinie koralowej?

Kalina koralowa
©123RF/PICSEL

Kalina koralowa to krzew z rodziny piżmaczkowatych, który występuje na terenach Europy, środkowo-zachodniej Azji oraz w Ameryce Północnej. Rośnie dziko w lasach, na obrzeżach łąk, w zaroślach drzewiasto-krzewiastych, a także nad rzekami i jeziorami. Kalina sadzona jest również w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna. Posiada jadalne, czerwone owoce z pomarańczowym miąższem i spłaszczoną pestką. W surowej postaci w dużych ilościach są jednak trujące ze względu na zawartość saponin. Dlatego przyrządza się z nich różne przetwory, np. soki, konfitury, odwary czy nalewki. Owoce mają gorzki smak, który znika po przemrożeniu lub pod wpływem wysokiej temperatury. Przetwory z kaliny są nie tylko smaczne, ale też mają korzystny wpływ na zdrowie.

Co zawierają owoce kaliny?

Owoce kaliny to bogate źródło wielu cennych składników odżywczych. Zawierają m.in. flawonoidy, fitosterole, saponiny, triterpeny czy kumarynowce. Oprócz tego znajdziemy w nich olejki eteryczne, pektyny, garbniki, kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas salicylowy i kwas walerianowy. W owocach kaliny obecne są także witaminy C i PP oraz karoten, czyli prowitamina A.

Jakie właściwości ma nalewka z owoców kaliny?

Działanie kalinówki
©123RF/PICSEL

Z owoców kaliny można zrobić nalewkę, która jest nie tylko pysznym trunkiem, ale również produktem wykazującym korzystne właściwości. Kalina jest nazywana lekiem kobiecym, gdyż działa rozkurczająco na mięśnie macicy, przez co pomaga złagodzić bóle menstruacyjne. Ma też właściwości przeciwkrwotoczne, hamuje więc krwawienia. Ponadto kalina zmniejsza ryzyko poronień i łagodzi objawy menopauzy. Zawarty w owocach kaliny kwas walerianowy działa uspokajająco, dzięki czemu pomaga zwalczyć stres, ułatwia zasypianie i zapobiega depresji.

Nalewka z kaliny świetnie wpływa również na układ pokarmowy. Działa na niego rozkurczająco i żółciopędnie, dzięki czemu poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Pomaga przy biegunce czy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Ma również właściwości napotne i moczopędne, przez co pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zawarty w niej glikozyd zwany wiburniną, który nadaje owocom kaliny gorzki smak, ma właściwości bakteryjne, więc nalewkę warto pić w czasie infekcji i przeziębienia. Kalina wykazuje także korzystne działanie na układ krążenia. Wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała ich pękaniu. Jest pomocna przy żylakach, hemoroidach czy plamicach naczyniowych. Kalinówka może także obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Jak przygotować nalewkę z owoców kaliny?

Jak zrobić kalinówkę?
©123RF/PICSEL

Owoce kaliny zbiera się od sierpnia do października, ale najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach. Dzięki temu owoce będą słodsze i pozbawione charakterystycznej goryczki. Można również przemrozić je po zebraniu, trzymając je przez dwa dni w zamrażarce. O przygotowania nalewki potrzebujemy dwie szklanki owoców kaliny, które należy opłukać, osączyć i zalać 0,5 l spirytusu 95-procentowego oraz 0,5 l wódki. Pozostawiamy w ciepłym i suchym miejscu, a po dwóch tygodniach zlewamy alkohol. Owoce wyciskamy, a do uzyskanego soku dodajemy 0,5 l płynnego miodu (można go podgrzać w kąpieli wodnej). Sok łączymy z alkoholem i odstawiamy na tydzień. Nalewkę warto kilka razy przefiltrować, a następnie rozlać do butelek. Trunek powinien dojrzewać ok. sześć miesięcy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas