Nawłoć pospolita: Naturalne remedium na schorzenia nerek, dobrze działa na jelita

Nie bez przyczyny nawłoć pospolita - zwana popularnie polską mimozą, złotą dziewicą lub złotą rózgą - zyskała szerokie uznanie w medycynie naturalnej. Sporządzane na jej bazie napary, odwary i nalewki są uznawane za remedium na rozmaite schorzenia nerek i dolegliwości trawienne czy nieżyty żołądka i jelit. Doskonale sprawdzają się także w roli diuretyków, środków przeciwzapalnych czy dezynfekujących, jak i łagodzących objawy łojotokowego zapalenia skóry, trądziku młodzieńczego, zapalenia mieszków włosowych i trądziku różowatego. Nadmienić też warto, że nawłoć pospolita perfekcyjnie wzmacnia nasze serce i naczynia krwionośne. W czym jeszcze nam pomoże? O tym możecie przeczytać poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Nawłoć pospolita: Kilka słów o roślinie

©123RF/PICSEL

Nawłoć pospolita - zwana też polską mimozą, złotą rózgą albo złotą dziewicą - należy do rodziny roślin astrowatych i występuje naturalnie na trzech kontynentach. Poza Europą można ją spotkać w Azji lub w Ameryce Północnej. Najczęściej porasta pastwiska, brzegi pól, lasy, zarośla i okolice zabudowań. Znakiem rozpoznawczym rośliny są długie, sięgające nawet 100 cm, łodygi, elipsowate liście i żółte kwiaty tworzące wiechy. Rozróżnia się kilkaset gatunków rośliny, ale w Polsce najczęściej występuje nawłoć pospolita oraz nawłoć kanadyjska.

Surowcem leczniczym jest ziele nawłoci pospolitej - powinno się ścinać wierzchołki rośliny o długości nieprzekraczającej 30 cm w okresie kwitnienia rośliny, czyli od lipca do września. Nawłoć pospolita zachowa swoją barwę i zapach, jeśli będzie suszona na siatkach lub zawieszona w pęczkach, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni Celsjusza.

Nawłoć pospolita: Co znajdziemy w roślinie?

Lecznicze właściwości rośliny są bezpośrednio wiązane z jej składem. Stanowi bogate źródło flawonoidów - głównie rutyny kwercetyny - saponin triterpenowych, olejku eterycznego z seskwiterpenami, substancji śluzowych, garbników, kwasów organicznych.

Nawłoć pospolita: Jak działa?

©123RF/PICSEL

Nawłoć pospolita jest szczególnie doceniania w medycynie naturalnej za swoje właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwgośćcowe, moczopędne, uszczelniające naczynia krwionośne i przeciwzakrzepowe. Może być stosowana zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Nawłoć pospolita dobra na serce

Mieszanki na bazie nawłoci pospolitej bardzo dobroczynnie wpływają na nasze serce - stymulują jego pracę, uszczelniają naczynia krwionośne i minimalizują ryzyko schorzeń - zwłaszcza miażdżycy.

Na co pomaga odwar z nawłoci?

Odwar na bazie nawłoci pospolitej zalecany jest szczególnie osobom zmagającym się z zaburzeniami trawienia, takimi jak gazy, wzdęcia, biegunki, niestrawność oraz nieżytami przewodu pokarmowego (dysfunkcjami żołądka i jelit, nadmierną fermentacją jelitową, krwawieniami w przewodzie pokarmowym).

Na co pomaga napar z nawłoci?

Napar z nawłoci przynosi ulgę i łagodzi skutki schorzeń dróg moczowych i nerek, kolki nerkowej, nieżytów przewodu pokarmowego, dolegliwości stawowych i biegunek u dzieci. Pomaga też przy nieżytach oskrzeli, kaszlu i atakach astmy.

Napar z nawłoci bardzo dobroczynnie wpływa na naszą skórę - zmniejsza i oczyszcza pory; rozjaśnia cerę. Ponadto działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, osuszająco i ściągająco i może być stosowany zewnętrznie. Łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry, trądziku młodzieńczego, zapalenia mieszków włosowych i trądziku różowatego.

Jak przyrządzić odwar z nawłoci?

©123RF/PICSEL

Potrzebne składniki:

- 1-2 łyżki suszonego ziela nawłoci

- szklanka wody

Sposób przyrządzania:

Ziele nawłoci zalej wodą i gotuj przez piętnaście minut pod przykryciem. Na koniec odcedź. Pij małymi łykami dwa razy dziennie, zwłaszcza przy schorzeniach nerek, bólach reumatycznych i zakażeniach bakteryjnych.

Jak zrobić napar z nawłoci?

Potrzebne składniki:

Łyżka ziela nawłoci

Szklanka wrzącej wody

Sposób przyrządzania:

Ziele nawłoci zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na dwadzieścia minut. Napar pij małymi łyczkami.

Jak zrobić nalewkę z nawłoci?

Potrzebne składniki:

Suszone kwiaty nawłoci

Alkohol - wódka lub brandy

Sposób przyrządzania:

Wypełnij mały słoik do 1/2 pojemności suszonymi kwiatami nawłoci. Zalej alkoholem - wódką lub brandy, napełniając słoik. Zakręć słoik, oznakuj etykietą i przechowuj w ciemnym suchym miejscu przez co najmniej sześć tygodni. Odcedź. Nalewki są zazwyczaj przydatne do spożycia przez co najmniej rok. Nalewkę na ogół dawkuje się w małych ilościach (około 5 kropli zmieszanych z łyżką miodu lub rozcieńczoną w wodzie).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas