Ogórek: Dar natury
Wielkimi krokami nadchodzi lato, dla wielu wakacje i czas błogiego relaksu. Dla innych udręka pracy w wysokich temperaturach.
Woda. Po co ją pijemy? Żeby nawodnić organizm, bo z pożywieniem nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej odpowiednio dużo. A jednak są takie dary natury, po które warto sięgać w pierwszej kolejności, gdy temperatury szybują ponad miarę. Należy do nich ogórek.
Aż w 97. procentach składa się z wody, więc pomoże nam ugasić pragnienie i zadba o właściwy stan nawodnienia organizmu. Jednocześnie dostarczy wartości odżywczych. Niewiedza nie chroni, sięgajmy po jedzenie z głową. Żywienie jest jedną z najbardziej intymnych czynności. Przecież wprowadzamy energię do wszystkich komórek ciała.
Gdy słyszę wielokrotnie powtarzane zdanie, że nie wolno łączyć ogórka z pomidorem, zawsze się wtedy uśmiecham. Bo tak naprawdę wszystko nam wolno, ale czy warto? Ogórek zawiera w swoim składzie askorbinozę, która ma zdolność kasowania witaminy C. Nie warto zatem łączyć ogórka nie tylko z pomidorem, ale też z innymi warzywami bogatymi w witaminę C. Napełnimy mechanicznie żołądek, ale pozbawimy się tego, co wartościowe - życiodajnej witaminy.
C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, więc jeśli zdarzy nam się zjeść jej zbyt dużo, nic się nie dzieje. Zostanie wydalona z organizmu w trakcie mikcji. Zdecydowanie bardziej powszechny jest problem zbyt małych ilości witamin, które zjadamy z naturalnymi produktami. Podkreślam, z naturalnymi, bo te zawsze będą dla organizmu ludzkiego lepiej przyswajalne niż syntetyczne.
Dla zdrowia
Co wartościowego zawiera w sobie zielone warzywo, które często bagatelizujemy, bo jest tak powszechnie dostępne, że wydać się może mało atrakcyjne? Ogórek jest bogaty w przeciwutleniacze oraz w kukurbitacyny - substancje, które chronią przed rozwojem chorób nowotworowych, zwłaszcza raka prostaty i raka trzustki, który - jak wiemy - długo może nie dawać żadnych objawów.
Wysoka zawartość wody nie tylko ugasi pragnienie - ogórek będzie działał moczopędnie, a tym samym usprawni działanie układu moczowego. Jego spożywanie rekomendowane jest zwłaszcza pacjentom z dysfunkcjami nerek i osobom ze skłonnością do nawracających infekcji układu moczowo-płciowego. Osoby obsesyjnie dbające o wagę często sięgają po ogórki, bo są one niskokaloryczne i pomagają oczyścić ciało z toksyn.
Jadane regularnie dbają o dobry metabolizm i pozwolą pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Warzywo to sprzyja pracy przewodu pokarmowego. Pozwala zachować świeży oddech, zalecane jest dla tych, którzy mają tendencję do zgagi, bo hamuje nadprodukcję kwasu solnego w żołądku. Jak większość warzyw i owoców, ogórek ma odczyn zasadowy i sprzyja zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej w ludzkim ciele.
Chcesz mieć więcej energii do życia, pozbyć się chronicznego przemęczenia i dekoncentracji - włącz do diety pięć porcji warzyw i owoców. Codziennie. Ogórek jest świetnym wyborem, zwłaszcza na lato. Odżywianie to nie jest fizyka kwantowa. Teoretycznie wszyscy się na tym znamy. Przecież jemy i żyjemy. Przeznaczmy trochę uwagi tym codziennym czynnościom. Mają one ogromny wpływ na jakość naszego życia.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mam smak.com, MAM s’MAK na życie