Ogórki małosolne: Zalewa, która zawsze wychodzi

Z czym kojarzy się lato? To okres, kiedy plony na działkach są obfite, więc rarytasów jest zawsze pod dostatkiem. Najczęściej wypatrujemy słodkich owoców, takich jak truskawki czy czereśnie, ale w lipcu pojawiają się także soczyste pomidory i ogórki. Jak zjadać te drugie? Oczywiście, najczęściej na surowo albo w mizerii, jednak prawdziwe lato nie może obejść się bez ogórków małosolnych - słonawej i chrupiącej przekąski. Co jest sekretem tego domowego przetworu? Nie tylko soczyste ogórki, ale także zalewa, dzięki której zachodzi proces fermentacji. Sprawdźmy, jak zrobić ogórki małosolne idealne na lato!

Aby ogórki małosolne były chrupiące, warto przed kiszeniem zanurzyć je w zimnej wodzie
Aby ogórki małosolne były chrupiące, warto przed kiszeniem zanurzyć je w zimnej wodzie123RF/PICSEL

Sekret ogórków małosolnych

Ogórków małosolnych nie trzeba nikomu przedstawiać, bo w wielu domach powstają w wakacje musowo. To idealna przekąska, kiedy napada nas wilczy głód albo chcemy uraczyć gości i domowników chrupiącą porcją zdrowego przetworu. Ogórki małosolne powstają w kilka chwil, a sam proces fermentacji - potrzebny do ich wykonania - zachodzi szybciej, niż jest to w przypadku klasycznych ogórków kiszonych. Co jest sekretem idealnych ogórków małosolnych? Tak naprawdę niewiele, ale warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Trzeba zadbać o dobrej jakości ogórki gruntowe. Muszą być jędrne, świeże i najlepiej samodzielnie zebrane z działki. Jeśli akurat jeszcze ich na grządce nie mamy, warto zaopatrzyć się je z dobrego źródła. Lepiej sprawdzą się jednak nie za duże ogórki: będę idealne jako dodatki do kanapek, a sam proces kiszenia będzie krótszy.
  • Zalewa do ogórków małosolnych jest kluczowa. Jej wykonanie to gwarant, że będą smaczne i trudno się będzie oprzeć nawet wybrednym podniebieniom.

Ogórki małosolne: Co jest potrzebne?

Same ogórki i zalewa to dopiero połowa sukcesu. Aby wyszły idealnie, potrzebne są jeszcze inne składniki, które nadadzą charakteru naszej przekąsce. Obowiązkowo do ogórków małosolnych trzeba dodać kilka ząbków czosnki, baldachy kopru oraz liście laurowe. Jeśli według nas to za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po inne dodatki - korzystnie wpłyną na smak naszych ogórków małosolnych. Co warto mieć na uwadze?

  • Ostrą paprykę
  • Korzeń chrzanu
  • Liście malin lub porzeczki
  • Gorczycę

Jednak warto pamiętać o zasadzie, że co za dużo, to niezdrowo, więc lepiej stosować takie dodatki do ogórków małosolnych z umiarem.

Oczywiście, ogórki małosolne muszą kisić się w naczyniu. Do tego idealnie nadają się duże słoje oraz garnki kamionkowe. Choć istnieją też i tacy, którzy hołdują nawet... woreczkom foliowym.

Ogórki małosolne: Co trzeba przygotować?

Ogórki małosolne trzeba wkładać do wygotowanych wcześniej słoików
Ogórki małosolne trzeba wkładać do wygotowanych wcześniej słoików123RF/PICSEL

Jeśli na samą myśl o ogórkach małosolnych cieknie nam ślinka, nie pozostaje nic innego, jak zgromadzić potrzebne składniki:

  • małe ogórki (1 kg),
  • pięć/sześć gałązek kopru,
  • siedem ząbków czosnku,
  • sól kamienna niejodowana,
  • półtora litra wody.

Sposób przygotowania

  1. Ogórki trzeba dokładnie umyć, a później odciąć końcówki. 
  2. Czosnek obrać, koper opłukać.
  3. Układać ogórki w słoju lub słoikach warstwowo
  4. Wodę zagotować i rozpuścić w niej sól. Na każdy litr przypada jedna kopiata łyżka.
  5. Ostudzoną zalewą zalać ogórki tak, aby były dokładnie przykryte. Jeśli warzywa wypływają, trzeba je dociążyć.
  6. Ogórki odstawić, przykryć albo gazą i obwiązać gumką, albo położyć na nie ściereczkę.
  7. Kiedy ogórki są gotowe? Proces trwa od dwóch do pięciu dni. To, że są gotowe do jedzenia zdradza zalewa, która staje się mętna.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas