Orzechówka: Jak zrobić? Na co pomaga?

Orzechówka, czyli przepyszna nalewka z orzecha włoskiego, to produkt słynący z cennych właściwości leczniczych. Często wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do łagodzenia różnych przykrych dolegliwości. Orzechówka z zielonych orzechów wpływa przede wszystkim korzystnie na układ pokarmowy i trawienie, oczyszczając organizm z pasożytów i pobudzając pracę jelit. Mało tego, ta smaczna nalewka obniża ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu oraz działa bakteriobójczo, wzmacniająco i ściągająco. Na co jeszcze może pomóc? Jak robi się orzechówkę?

Nalewka z orzecha włoskiego pomoże na różne dolegliwości
Nalewka z orzecha włoskiego pomoże na różne dolegliwości123RF/PICSEL

Nalewka z orzecha włoskiego: Co zawiera?

Orzechówkę przygotowuje się z zielonych orzechów włoskich, czyli takich, które jeszcze nie stwardniały. Jest to źródło wielu cennych składników aktywnych korzystnie wpływających na zdrowie. Zielone orzechy zawierają garbniki i gorycze (gorzkie i ściągające substancje pobudzające trawienie), olejki eteryczne, flawonoidy, kwercetynę, kwasy tłuszczowe, a do tego witaminy z grupy B, C, PP i E oraz wiele mikroelementów, np. jod, miedź czy fosfor. Dzięki temu nalewka z zielonych orzechów włoskich działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, grzybobójczo i przeciwkrwotocznie. Oprócz tego odtruwa organizm i oczyszcza go z pasożytów oraz ściąga błony śluzowe. Kiedy warto ją stosować?

Orzechówka na żołądek i jelita

Pyszna nalewka z orzecha włoskiego rewelacyjnie wpływa zwłaszcza na układ pokarmowy. Stymuluje pracę żołądka i jelit, poprawiając metabolizm i pobudzając wytwarzanie soków żołądkowych. Orzechówka może więc pomóc na uciążliwe zaparcia, niestrawność, biegunki i inne problemy z jelitami. Kilka kropel tego trunku może też ułatwić przyswajanie składników pokarmowych i zregenerować błonę śluzową żołądka. Produkt polecany jest osobom cierpiącym na wrzody żołądka i refluks.

Nalewka z orzecha włoskiego na zatrucia i pasożyty

Orzechówka pomoże zwalczyć pasożyty i obniżyć ciśnienie
Orzechówka pomoże zwalczyć pasożyty i obniżyć ciśnienie123RF/PICSEL

Orzechówka nie tylko pobudza pracę jelit i żołądka, ale do tego działa bakteriobójczo, zwalcza pasożyty i oczyszcza krew. Po nalewkę warto sięgnąć w przypadku zatruć pokarmowych, np. zakażeniu gronkowcem, paciorkowcem, czerwonką czy durem brzusznym. Trunek wyeliminuje też nieżyty, stany zapalne i złagodzi bóle brzucha.

Orzechówka na serce i problemy skórne

Nalewka z orzecha włoskiego ma jeszcze więcej zalet. Podobnie jak inne trunki tego typu może korzystnie wpłynąć na serce i układ krążenia. Reguluje bowiem ciśnienie krwi i obniża poziom "złego" cholesterolu LDL. Oprócz tego orzechówka polecana jest też cukrzykom - naukowcy z Uniwersytetu w Toronto udowodnili, że spożycie orzechów włoskich może kontrolować glikemię i stężenie lipidów. Nalewka z zielonych orzechów może też byś stosowana w czasie przeziębienia. Pomoże uporać się z bólem gardła i anginą. Orzechówka ma także zbawienny wpływ na skórę. Stosuje się ją zewnętrznie w leczeniu takich problemów skórnych jak trądzik, grzybica, zapalenia ropne czy owrzodzenia. Może też zredukować nadmierną potliwość stóp lub widoczność żylaków.

Kiedy zbierać zielone orzechy włoskie na nalewkę?

Orzechy na nalewkę należy zebrać do połowy lipca
Orzechy na nalewkę należy zebrać do połowy lipca123RF/PICSEL

Zbiór orzechów włoskich na nalewkę zależy od pogody i stopnia ich dojrzewania. Muszą one być zielone, miękkie, a po przekłuciu powinien wypływać z nich sok. Orzechy można najwcześniej zerwać pod koniec maja i można to robić do połowy lipca. Warto pamiętać o założeniu rękawiczek, gdyż zielone orzechy włoskie pozostawiają na skórze brązowe przebarwienia, które trudno zmyć. Przed przygotowaniem nalewki należy oczyścić orzechy w letniej wodzie.

Orzechówka: Przepis na nalewkę

Jak zrobić orzechówkę? Potrzebne będą takie składniki:

- ½ kg zielonych orzechów włoskich

- 0,5 litra wody

- litr spirytusu 95 proc.

- 0,5 kg cukru

- kilka goździków

- cynamon

- trzy migdały

Orzechy włoskie należy pokroić w ćwiartki i wrzucić do dużego słoja. Dodajemy do niego spirytus, migdały, goździki i cynamon. Na koniec wlewamy 250 ml wody i mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Słój należy zamknąć i pozostawić na dwa tygodnie w zacienionym miejscu. Po tym czasie przecedzamy zawartość słoja. Następnie musimy zagotować 250 ml wody i dodać do niej pół kilograma cukru. Tak przygotowany syrop łączymy z nalewką. Trunek należy przefiltrować, przelać do butelek i zakorkować. Nalewka powinna być odstawiona na co najmniej 12 miesięcy.

Orzechówka: Jak stosować?

Jak wiadomo, orzechówka zawiera alkohol, więc nie można z nią przesadzać i stosować jako remedium na wszystko. W przypadku niestrawności, bólu brzucha, zatrucia czy innych problemów żołądkowych można pić od jednej do czterech łyżeczek dziennie bezpośrednio lub rozcieńczonych w 1/2 szklanki wody. Jako aperitif można rozpuścić jedną łyżeczkę orzechówki w ½ szklanki wody przed posiłkiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas