Otyłość u dzieci – narastający problem
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, polegająca na patologicznym zwiększeniu masy tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyczy także dzieci. W Polsce odsetek otyłych dzieci szacuje się na poziomie 18 proc. wśród chłopców oraz 14 proc. u dziewcząt. Niepokojący jest fakt, iż w ostatniej dekadzie liczba otyłych dzieci podwoiła się.
Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. "Pyzate" dziecko wciąż jest synonimem zdrowego malucha. Nic bardziej mylnego - otyłość wpływa na wszystkie układy naszego organizmu, prowadząc do zwiększenia ryzyka wielu różnych chorób.
Badania dowodzą, iż dziecko otyłe jest znacznie bardziej narażone na otyłość oraz ryzyko chorób również w wieku dorosłym.
Otyłość jest chorobą a nie defektem kosmetycznym
Powodem otyłości jest między innymi wzrost występowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Znaczną rolę odgrywają tu porcje posiłków, słodkie oraz słone przekąski, kolorowe napoje oraz żywność typu fast-food.
Problem potęguje też fakt, że dzieci coraz mniej chętnie są aktywne fizycznie. Obok wymienionych wyżej możliwych przyczyn otyłości wyróżnić można także problemy emocjonalne i podłoże genetyczne.
Jednak nawet obciążenie genetyczne można pokonać odpowiednią dietą i zdrowym stylem życia. U dzieci przydatny do oceny stopnia otyłości jest wskaźnik masy ciała BMI, który porównuje się z danymi z siatki centylowej, oceniającej stosunek masy ciała do wieku, wzrostu do wieku oraz masy ciała do wzrostu.
Skutki otyłości mogą być bardzo poważne
Jeśli od najmłodszych lat nie zadbamy o to, by nasze dziecko żyło zdrowo, w przyszłości możemy spodziewać się wielu konsekwencji zaniedbań w tym zakresie.
Mogą to być między innymi:
- obniżenie sprawności oraz aktywności fizycznej, w następstwie czego może pojawić się niechęć do spontanicznych zabaw ruchowych, co w konsekwencji potęguje problem otyłości;
- negatywne skutki psychospołeczne;
- wady postawy oraz inne patologiczne skutki nieprawidłowego obciążenia;
- między innymi koślawość kolan oraz płasko-koślawość stóp, nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa (zwiększenie lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej), ograniczenie ruchomości stawów, przykurcze mięśni, bóle pleców oraz przedwczesne zmiany zwyrodnieniowe;
- negatywny wpływ na wszystkie układy organizmu, między innymi endokrynologiczny- cukrzyca typu II, sercowo- naczyniowy - nadciśnienie tętniczne, płucny- bezdech nocny, astma;
- wzrost otyłości oraz chorobowości występująca także w wieku dorosłym.
Pamiętajmy, że modyfikując styl życia oraz eliminując nieprawidłowe nawyki możemy pomóc naszym dzieciom zdrowo się rozwijać.
Co ważne, dziecko, które z domy wynosi dobre zwyczaje zwyczaje dietetyczne i te związane z aktywnością fizyczną, jako dorosły także prowadzi zdrowy tryb życia.
Autor: Joanna Ziółkowska Fizjoterapeutka z Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz w Baninie. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku fizjoterapia. Praca z dziećmi jest dla niej nieustannym wyzwaniem, ale również ogromną przyjemnością. Podczas zajęć zwraca szczególną uwagę na indywidualne podejście do każdego dziecka, aby terapia odbywała się w atmosferze zabawy w połączeniu z dużym zaangażowaniem małych pacjentów.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***