Pięć prostych ciast na Wielkanoc, które zrobisz w parę chwil

W tym roku Wielkanoc przebiegnie w cieniu koronawirusa, nie oznacza to jednak, że mamy całkowicie zrezygnować z tradycji. Przedstawiamy pięć niewymagających przepisów na świąteczne ciasta.

W tym roku seniorzy szczególnie liczą na nasze wsparcie
W tym roku seniorzy szczególnie liczą na nasze wsparcie 123RF/PICSEL

Obecna sytuacja sprawiła, że większość z nas utknęła w domach. Staramy się jak najrzadziej chodzić do sklepów, niektórzy nie będą mogli spędzić świąt w rodzinnym gronie. Co zrobić, by mimo to nie stracić pogody ducha i Wielkanoc przeżyć w radosnej atmosferze? Najlepiej nie załamywać rąk i święta przygotować jak co roku. Przedstawiamy pięć pomysłów na ciasta, które świetnie sprawdzą się podczas świąt, a ich przygotowanie nie zajmie wiele czasu.

Babka wielkanocna

Babka to jedno z najpopularniejszych ciast wielkanocnych
Babka to jedno z najpopularniejszych ciast wielkanocnych123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Ustawiamy piekarnik na 170° C. Myjemy cytrynę i ścieramy na tarce jej skórkę. Wyciskamy sok, uważając, by nie wpadły do niego pestki. Topimy masło, dodajemy startą skórkę i sok. Odstawiamy garnek.

Wbijamy do miski jajka, dosypujemy cukier i ubijamy na puszystą masę, dodając cukier wanilinowy.

W drugiej misce mieszamy mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Suche składniki powoli przesiewamy do masy jajecznej, cały czas miksując na niskich obrotach, aż do połączenia wszystkich składników. Następnie wlewamy przestudzone masło.

Smarujemy formę z kominem tłuszczem i podsypujemy mąką. Wlewamy masę i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy około 45 minut. Po upieczeniu i ostudzeniu posypujemy babkę cukrem pudrem.

Keks

Im więcej damy bakalii, tym lepiej będzie smakował nasz keks
Im więcej damy bakalii, tym lepiej będzie smakował nasz keks 123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Posiekane bakalie wrzucamy do miski i obtaczamy w paru łyżkach mąki (dzięki temu nie opadną na dół foremki). Rozgrzewamy piekarnik do 180° C. Foremkę keksową smarujemy masłem i podsypujemy mąką (lub wykładamy papierem do pieczenia).

Ubijamy jajka z cukrem, dodajemy masła. Mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i stopniowo przesiewamy do ubijanych jajek. Miksujemy, aż wszystkie składniki połączą się w gładką masę. Na końcu dodajemy bakalie i całość dokładnie mieszamy łyżką.

Przelewamy ciasto do formy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy około 50 minut.

Mazurek z czekoladą

Trudno wyobrazić sobie święta bez mazurków
Trudno wyobrazić sobie święta bez mazurków 123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Wysypujemy na stolnicę mąkę i cukier puder, wbijamy żółtka, dodajemy masło, kwaśną śmietanę, szczyptę soli i cynamon. Zagniatamy z tych składników ciasto. Następnie wsadzamy je na godzinę do lodówki.

Po tym czasie wałkujemy je cienko i wykładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200° C przez około 15-20 minut.

W tym czasie robimy polewę. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej obydwie czekolady, dodajemy śmietanki. Lekko studzimy i miksujemy krem wraz z mascarpone.

Smarujemy ciasto masą kajmakową, następnie wylewamy na nią krem czekoladowy. Gotowy mazurek wstawiamy do lodówki.

Ciasto marchewkowe

To ciasto raczej nikomu nie sprawi trudności
To ciasto raczej nikomu nie sprawi trudności 123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Włączamy piekarnik na 180° C. Ubijamy jaja z cukrem i cukrem wanilinowym na gładką masę, powoli dolewamy olej i miksujemy aż do połączenia wszystkich składników.

Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą, cały czas miksujemy masę na wolnych obrotach. Następnie dodajemy marchewkę i bakalie. Całość dokładnie mieszamy łyżką.

Gotową masę wlewamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub nasmarowanej masłem i podsypanej mąką. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy 45-50 minut.

Sernik

Puszysty sernik zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wymagających domowników
Puszysty sernik zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wymagających domowników 123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170° C. Topimy masło w kąpieli wodnej, odstawiamy do ostygnięcia.

Miksujemy ser, dodajemy do niego roztopione masło, jajka i cukier. Gdy masa będzie miała jednolitą konsystencję, przesiewamy mąkę, cały czas miksując na najniższych obrotach.

Tortownicę smarujemy masłem i podsypujemy mąką. Wylewamy ciasto do formy i wyrównujemy jego powierzchnię.

Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy przez 60 minut. Nie wyciągamy ciasta od razu po upieczeniu, robimy to stopniowo: pozostawiamy sernik w wyłączonym piekarniku, potem lekko uchylamy drzwiczki piekarnika, po kilku minutach je otwieramy, a po chwili całkiem wyjmujemy ciasto.

Gdy ostygnie, z wierzchu posypujemy cukrem pudrem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas