Reklama

Reklama

Problemy w szkole? Może przez cukier...

Dzieci bardzo lubią słodki smak, ale nadmiar cukru prowadzi do wahań nastroju, źle wpływa na koncentrację i zdolność do nauki

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie: Dzieci bardzo lubią słodki smak, ale nadmiar cukru prowadzi do wahań nastroju, źle wpływa na koncentrację i zdolność do nauki. Prowadzę warsztaty z dziećmi w ramach akcji "W zielonej krainie" i z moich obserwacji wynika, że na 20 dzieci tylko dwoje przynosi zdrowe śniadania.

Reklama

Tuż po zjedzeniu czegoś słodkiego energia dosłownie rozsadza dziecko. Jednak po krótkim czasie następuje nagły spadek poziomu cukru we krwi, przychodzi zmęczenie i rozdrażnienie. Warto więc zmiany w diecie dziecka zacząć od ograniczania ilości cukru.

Zamiast słodkiego napoju czy soku w kartoniku dajmy owoce 

Zawierają one bowiem więcej błonnika, który łagodzi wahania poziomu cukru we krwi. Jeśli dziecko nie ma większych problemów z nadwagą, mogą to być także te najsłodsze, czyli banany, winogrona. Jednak gdy dziecko jest przeziębione, warto unikać cytrusów i bananów, bo zwiększają gromadzenie się śluzu, a to spowalnia powrót do zdrowia.

Jeśli malec niechętnie sięga po owoce, można wyciskać z nich sok w domu albo, jeszcze lepiej, miksować w koktajlach (zostaje błonnik).

Podobnie jak cukier działa białe pieczywo

To mit, że dzieci powinny jeść tylko bułki z białej mąki. Trudno też zaczynać od razu od razowego pieczywa, bo już sam kolor może być dla dziecka barierą. Polecam bułki orkiszowe i grahamki. Są lekkostrawne, a zawierają więcej błonnika.

W przypadku warzyw najlepiej działa dobry przykład

Jeżeli w domu na co dzień jada się posiłki, w których jest zielenina, dziecko będzie ją chętnie jadło zawsze. Gdy odmawia zjedzenia buraczków, warto dać mu wybór - buraczki albo... inne warzywo. Dostanie sygnał, że uwzględniamy jego gust, ale bez warzyw ani rusz.

Dowiedz się więcej na temat: dieta dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje