Przepis na pasztet domowy z mieszanego mięsa
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, warto więc pomyśleć o świątecznym menu. Wśród klasycznych specjałów króluje pasztet, który możesz podać na wiele sposobów. Ponadto danie to zawiera cenne składniki: wapń czy żelazo. Mają one pozytywny wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jak zrobić pasztet domowy z mieszanego mięsa? Podpowiadamy.
Spis treści:
Dlaczego warto jeść pasztet?
Pasztet zawiera wiele cennych składników, które regulują pracę organizmu człowieka. Do najważniejszych zaliczyć można wapń czy żelazo, a także witaminy z grupy B (B12 czy B1). Wapń jest głównym składnikiem budulcowym kości oraz zębów, dodatkowo bierze udział w procesie regulacji hormonów i krzepnięcia krwi. Za co natomiast odpowiada zawarte w pasztecie żelazo? Przede wszystkim wspiera układ nerwowy i odpornościowy, a także ma działanie przeciwutleniające. Witamina B12 wspiera syntezę neuroprzekaźników (serotoniny i dopaminy), a B1 wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
Polecamy: Jak zrobić surówkę z kapusty pekińskiej?
Przepis na pasztet z mieszanego mięsa
Pasztet domowy zrobisz w zaledwie kilka minut, a przepis na jego wykonanie jest bardzo prosty. Danie to idealnie nadaje się na Wielkanoc i z pewnością zasmakuje twoim gościom. Poniżej znajdziesz niezbędne składniki oraz sposób wykonania pasztetu z mieszanego mięsa.
Składniki:
- karkówka 40 dag,
- piersi z indyka 40 dag,
- wątroby wołowej 50 dag,
- przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, czosnek i imbir w proszku,
- suszone grzyby 50 gramów,
- cebula 2 sztuki,
- jajka 3 sztuki,
- sucha bułka 3 sztuki,
- bułka tarta 1 łyżka.
Sposób przygotowania:
- Pokrój pierś z indyka oraz karkówkę w kostkę i ugotuj. Dla wzmnocenia smaku dołóż dwa liście laurowe oraz kilka ziarenek ziela angielskiego.
- Po kwadransie dołóż pokrojoną wątrobę, grzyby, cebulę i gotuj, aż wszystkie składniki będą miękkie.
- Namocz bułki, a następnie wraz z ugotowanym mięsem, cebulą i grzybami przemiel.
- Dodaj jajka, łyżeczkę czosnku oraz imbiru mielonego: wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
- Formę do pieczenia wysmaruj tłuszczem i posyp bułką tartą, a potem przełóż do niej pasztet.
- Całość piecz przez około 50 minut w temperaturze 180 stopni. Kiedy pasztet będzie już lekko zarumieniony i chrupki możesz wyciągnąć go z piekarnika. Smacznego!
Z czym podawać pasztet domowy?
Pasztet domowej roboty najlepiej smakuje z chrzanem i ćwikłą, ale pyszny będzie również z sosem tatarskim. Są osoby, które preferują pasztet z mięsa mieszanego z dodatkiem ogórków kiszonych lub kapusty. Oryginalnym pomysłem jest podanie tego dania z żurawiną, która przełamie mięsny smak.
Zobacz też: