Rogale świętomarcińskie: Przepis na domową wersję poznańskiego wypieku

Rogale świętomarcińskie to wypieki przygotowywane z okazji Dnia Św. Marcina, który wypada 11 listopada. Rogaliki te nierozerwalnie kojarzą się z Poznaniem, bo to właśnie tam powstała tradycja kupowania ich na festynie i rozdawania ubogim. Dziś ich smakiem zachwycają się nie tylko poznaniacy, ale też fani słodkości z całej Polski. Rogale świętomarcińskie z powodzeniem można zrobić w domu – z pewnością zasmakują każdemu! Jak je przygotować? Oto sprawdzony przepis.

Poznaj sprawdzony przepis na rogale świętomarcińskie
Poznaj sprawdzony przepis na rogale świętomarcińskie123RF/PICSEL

Rogale świętomarcińskie - poznański wypiek serwowany 11 listopada

Wykonywane są z ciasta półfrancuskiego, nadziewane białym makiem i bakaliami oraz dekorowane pomadą. Przygotowuje się je z okazji Dnia Św. Marcina obchodzonego 11 listopada. Tradycja ich wyrabiania wywodzi się z czasów pogańskich - wówczas składano bogom w ofierze woły lub ciasto zwijane w wole rogi. Zwyczaj został przejęty przez Kościół - rogal miał przypominać kształtem podkowę zgubioną przez konia św. Marcina.

Rogale świętomarcińskie kojarzone są głównie z Poznaniem. 11 listopada odbywa się tam festyn z okazji Imienin ulicy Święty Marcin. W XIX wieku zrodziła się tradycja wypiekania rogalików na festyn, kupowania ich przez bogatszych poznaniaków i rozdawania ich ubogim za darmo. Smakołyki te przygotowywane są w to święto po dziś dzień i można je kupić w wielu cukierniach nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce. Jednak warto wspomnieć, że w innych miastach przepis na rogale świętomarcińskie często jest modyfikowany, a smak wyrobi odbiega od oryginalnego. Nazwy można używać tylko do tych wypieków, które posiadają certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Wyborne naleśniki z dyniąInteria Kulinaria

Rogale swiętomarcińskie - przepis

Z pewnością warto sięgnąć po tradycyjne rogale świętomarcińskie, ale można również przygotować ich domową wersję. Przedstawiamy sprawdzony przepis, dzięki któremu wypieki nie będą odbiegały smakiem od oryginalnego specjału.

Składniki na ciasto:

30 g świeżych drożdży

szklanka ciepłego mleka

jajko

3,5 szklanki mąki

3 łyżki cukru

½ łyżeczki ekstraktu z wanilii

Szczypta soli

225 g miękkiego masła

Przygotowanie ciasta:

Najpierw należy przygotować rozczyn z drożdży - rozpuszczamy je w ciepłym mleku, dodajemy jajko i pół łyżeczki ekstraktu z wanilii. Całość mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 20 minut. Następnie w innej misce mieszamy ze sobą mąkę, cukier, sól i dodajemy dwie łyżki miękkiego masła. Całość zagniatamy. Łączymy z rozczynem, mieszamy łyżką lub ręką i wykładamy na blat. Ciasto zagniatamy tylko do momentu, aż będzie gładkie - nie należy wyrabiać go za długo, powinno być lepiące. Chowamy je do lodówki na godzinę.

Po schłodzeniu ciasto należy rozwałkować na stolnicy i uformować z niego prostokąt. Rozsmarowujemy na nim masło, pozostawiając odstęp 0,5 cm z brzegu. Składamy 1/3 ciasta od góry do środka, a następnie dolną część, ta by przykryła to złożenie. Sklejamy brzegi i ponownie wałkujemy ciasto, formując prostokąt. Znów składamy ciasto w taki sam sposób jak poprzednio, owijamy folią i wkładamy do lodówki na pół godziny. Proces wałkowania należy powtórzyć jeszcze dwa razy, schładzając ciasto po każdym wałkowaniu w lodówce przez 30 minut. Dzięki temu uzyskamy 81 warstw ciasta półfrancuskiego. Po ostatnim złożeniu ciasto wstawiamy do lodówki na 5 godzin lub nawet na całą noc.

Ciasto półfrancuskie na rogale marcińskie powinno składać się z 81 warstw
Ciasto półfrancuskie na rogale marcińskie powinno składać się z 81 warstw123RF/PICSEL

Składniki na nadzienie:

300 g białego maku

100 g masy marcepanowej

¾ szklanki cukru pudru

100 g orzechów włoskich

100 g zblanszowanych migdałów

2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

3 podłużne biszkopty (pokruszone)

2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany

Przygotowanie nadzienia:

Mak i orzechy należy sparzyć wrzątkiem, po 15 minutach odcedzić i odsączyć. Mielimy w maszynce razem z migdałami dwa razy. Następnie rozcieramy mikserem masę marcepanową razem z cukrem pudrem. Dodajemy mak, pokruszone biszkopty i skórę pomarańczową. Wszystko mieszamy i dodajemy śmietanę, tak by masa nie była ani za gęsta, ani za płynna.

Ciasto należy rozwałkować na długi prostokąt (o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm) i wyciąć z niego naprzemienne trójkąty. Na każdy z nich nakładamy nadzienie, zostawiając mały odstęp po bokach. Podstawę trójkąta należy zawinąć na masę na około 3 cm, zrobić nacięcie po środku, lekko odgiąć na boki i zwinąć do końca rogala. Tak przygotowane rogale świętomarcińskie układamy na blasze, przykrywamy i odczekujemy godzinę, by podwoiły objętość. Smarujemy je jajkiem roztrzepanym z mlekiem.

Piekarnik nagrzać do 180 stopni i piec rogale przez 20 minut.

Upieczone rogale świętomarcińskie smarujemy lukrem. Taka polewa jest bardzo prosta do zrobienia. Wystarczy szklankę cukru pudru wymieszać z trzema łyżkami gorącego mleka lub wrzątku na gładką masę (można dodać łyżeczkę soku z cytryny). Rogale posypujemy posiekanymi migdałami lub orzechami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas