Ryż: Kolor ma znaczenie

Biały tak rozpanoszył się na polskich stołach, że mówiąc o nim właściwe nie używamy przymiotnika. Dla wielu osób słowo "ryż" jest tożsame z białym gatunkiem, tymczasem na świecie istnieje ich aż 25. Czarny i brązowy ryż naturalny próbują dostać się do naszych kuchni bocznymi drzwiami. Warto im to umożliwić.

article cover
123RF/PICSEL

Ryż: Kolor ma znaczenie

Naturalny ryż brązowy ma wyraźnie wyższą wartość odżywczą, gdyż w procesie produkcji ziarna pozbawione są wyłącznie najbardziej zewnętrznej okrywy. Jego ziarna kupimy wraz z osłonką i zarodkiem. Niższy stopień przetworzenia sprawia, że naturalny ryż nie tylko dostarczy nam więcej wartości odżywczych, ale też wyższych dawek błonnika, który wypełni żołądek dając uczucie sytości, usprawni perystaltykę jelit i przemianę materii. Po ryż naturalny powinny sięgać osoby, którym zależy na smukłej sylwetce. Zawarty w nim błonnik zapobiega przejadaniu się i budzi do wytężonej pracy leniwe jelita. Ten gatunek sprawdzi się w sałatkach, daniach mięsnych, a także w połączeniu z rybami i owocami morza.
Ryż biały o charakterystycznym złotawym odcieniu to popularny ryż paraboliczny. Ma bardziej zbitą strukturę niż biały ryż zwykły i wyższą zawartość wielu składników, głównie witamin z grupy B, a także potasu, wapnia i magnezu. Nie skleja się podczas gotowania i trudniej go rozgotować. Jest dobrym wyborem do sałatek, zup i sosów, które w polskiej tradycji wciąż zjadane są najczęściej z chlebem. Nawet dobrej jakości pieczywo nie powinno zdominować diety. Warto częściej zastępować je choćby różnymi gatunkami ryżu.
Czarne ziarenka ryżu mają charakterystyczną orzechową nutę smakową. One nie zostały pozbawione żadnej z osłonek, dlatego mają najwyższą zawartość błonnika. Czarny ryż to prawdziwy katalizator metaboliczny. Obecny w diecie sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, korzystnie wpływa też na gospodarkę węglowodanową i ogranicza wchłanianie kwasów tłuszczowych z pożywienia. Rzadziej, ale na polskich stołach gości też ryż dziki i czerwony. Warto poznać smak każdego i obserwując reakcje organizmu świadomie wybrać ten, który spełni indywidualne oczekiwania. 

Ewa Koza, mamsmak.com
Biały jest w polskiej kuchni stałym bywalcem. Nikt nie pyta, z czym będą gołąbki, ani tradycyjna poniedziałkowa pomidorowa. Wiadomo, że z białym ryżem. Choć jest tani i powszechnie dostępny, zdecydowanie ustępuje innym gatunkom zawartością składników odżywczych i błonnika.  Jego produkcja opiera się na suszeniu zboża i obłuskiwaniu z zasobnej w błonnik osłonki. W celu otrzymania idealnie obłych ziarenek ryż zostaje następnie wypolerowany. Większość najcenniejszych składników ryżu zostaje w ten sposób zniszczona. Biały ryż jest produktem lekkostrawnym. Powinien się znaleźć w diecie rekonwalescentów i osób z przyspieszoną perystaltyką jelit (skłonność do biegunek). Jest też dobrym wyborem przy rozszerzaniu menu po zatruciu pokarmowym.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas