Reklama

Reklama

Sekret udanej domowej włoskiej pizzy tkwi w... kamieniu?

Choć Polacy przepadają za różnego rodzaju pizzą, ci, którzy mieli okazję spróbować tego popularnego dania we Włoszech szukają jego smaku we włoskich restauracjach, bądź sami podejmują próby upieczenia pizzy w domu. Okazuje się, że pomocny może być tu kamień...

Jednym ze sposobów, aby z domowej pizzy uzyskać tę najbardziej podobną do włoskiej - poza wysokiej jakości składnikami - jest pieczenie ciasta na kamieniu. Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life pochodząca z Rzymu Cristina Catese, szefowa kuchni Akademii Kulinarnej Whirlpool, kamienia do pizzy używa już od wielu lat, bowiem - jak przekonuje - jego największą zaletą jest to, że temperatura rozkłada się równomiernie na całej powierzchni, dzięki czemu cała pizza piecze się równomiernie.

Reklama

- Oczywiście zajmuje to trochę więcej czasu, ponieważ kamień na początku musi się nagrzać w piekarniku, ale jakość pizzy jest nieporównywalna. Temperatura pieczenia jest bardzo wysoka, dochodzi nawet do 220-230 st. C, jeśli pieczemy z termoobiegiem, dzięki czemu ciasto jest chrupiące, a składniki delikatne i soczyste. Pizza na kamieniu robi się w mgnieniu oka, dlatego można serwować jedną pizzę po drugiej - tłumaczy.

Właśnie dlatego pizza pieczona na takim kamieniu najbardziej wśród pizz domowych przypomina tę włoską. 

- Przypomina nawet tę z włoskich restauracji. Jest to efekt chrupiącego, dobrze przypieczonego ciasta i soczystych składników, które się nie przypiekają - zaznacza Catese i przekonuje, że warto zainwestować w taki kamień - jego ceny wahają się od 80 do 150 złotych. - Jednorazowy wydatek, a kamień służy latami - dodaje.

Co ciekawe, Catese zauważa też, że kamień do pizzy jest również bardzo dobry do pieczenia chleba. 

- Często piekę na nim małe włoskie chlebki sfilatini. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać go do pizzy i innych wypieków (chleba, bułeczek), to lepiej kupmy kamień kwadratowy, prostokątny, co ułatwi nam ułożenie bochenków. Zwróćmy też uwagę na grubość kamienia - im grubszy, tym dłużej trzyma ciepło - wyjaśnia i dodaje, że kamienie do pizzy mogą być pięknym prezentem dla bliskich, którzy kochają gotować i spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. (PAP Life)

autorka: Paulina Persa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje