Seler naciowy - jeśli nie sok, to pesto

Sok z selera naciowego stał się prawdziwym hitem. Gwiazdy piją go na śniadanie, a miłośnicy zdrowego żywienia zapewniają o jego właściwościach. Nie wszystkim może odpowiadać jego smak, dlatego Danielle Majeika proponuje przygotować selerowe pesto.

Pesto
Pesto123RF/PICSEL

Seler to skarbnica witamin, mikro i makro składników - przy znikomej ilości kalorii. To źródło m.in.: witaminy C, B6, A, D, E, potasu, magnezu, sodu, żelaza. To również jeden z wielu zielonych przyjaciół skóry.

Nic dziwnego, że miłośnicy dietetycznych nowinek z dużą nadzieją, nieco mniejszym smakiem, podjęli wyzwanie codziennego spożywania soku z selera naciowego. Tym mniej wytrwałym amatorom soków Danielle Majeika, założycielka wegetariańskiego bloga The Perpetual Season, proponuje przygotowanie pesto z liści selera naciowego.

Taka forma pozwala na wzbogacenie jego walorów odżywczych - dodany do pesto czosnek wykazuje właściwości przeciwzapalne, zaś oliwa z oliwek to źródło zdrowych tłuszczów. Dodatkowo Majeika wzbogaca pesto o natkę pietruszki, co powoduje, że staje się ono prawdziwym zdrowotnym i urodowym eliksirem.

Do przygotowania selerowego pesto potrzebujemy: 40 g liści selera, 40 g natki pietruszki, 120 g prażonych pistacji, 180 ml oliwy z oliwek, 25 g parmezanu, 3 ząbki czosnku, łyżeczkę soku z cytryny, sól i pieprz do smaku. Wszystkie składniki miksujemy ze sobą na gładką masę.

Seler naciowy to bogate źródło witaminy C, zawiera jej dwa razy więcej niż owoce cytrusowe. Oprócz tego zawiera witaminę B kompleks, kwas foliowy i witaminę PP, niewielkie ilości beta-karotenu, a także witaminę E. Wśród warzyw korzeniowych zawiera najwięcej fosforu, zawiera również dużo wapnia, potasu oraz cynk.

Natka pietruszki jest natomiast bogatym źródłem witaminy C (ma jej więcej niż taka sama ilość cytryny) i żelaza. Takie połączenie sprzyja przyswajaniu żelaza, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, transporcie tlenu w organizmie oraz zmniejszaniu uczucia zmęczenia i znużenia. (PAP Life)

Zmysłowe smaki: Zielone smoothieINTERIA.PL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas