Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste
Październik to moment kulminacyjny, w którym zbierane są niezwykle popularne śliwki węgierki. Kojarzą się z typowo jesiennymi darami natury, które fantastycznie smakują zarówno na surowo, jak i po obróbce. Twój sad obrodził w tym roku wyjątkowo obficie i nie masz pomysłu na to, jak przechowywać te cenne owoce? Tłumaczymy krok po kroku, jak suszyć śliwki, by nie zmarnowała się ani jedna sztuka.
Spis treści:
Jak przygotować śliwki do suszenia?
Grunt to obserwacja. Do długiego przechowywania nadają się wyłącznie okazy dojrzałe i zdrowe, których skórka nie jest uszkodzona. Rzecz jasna, robaczywe egzemplarze też się nam nie przysłużą, więc przed jakąkolwiek obróbką obowiązkowe jest dokładne sortowanie.
Następnie śliwki dokładnie myjemy. Nie ma potrzeby zdejmowania z nich skórki, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by odrobinę ją zmiękczyć. Zanim odkryjemy wszystkie tajniki suszenia śliwek krok po kroku, poddajmy je blanszowaniu. Oznacza to zanurzenie ich na dwie lub trzy minuty we wrzątku. Gdy owoce wyschną na sitku, usuwamy pestki. Możemy także podzielić śliwki na mniejsze części - połówki lub ćwiartki.
Jak suszyć śliwki w piekarniku?
Jesienią coraz mniej jest pogodnych i ciepłych dni, więc tradycyjna metoda suszenia owoców na słońcu raczej na niewiele się nam zda. Z tego powodu polecamy postawić na sprzęt, który obecny jest w większości kuchni.
Suszenie śliwek w piekarniku powinno przebiegać w stosunkowo niskiej temperaturze. Dzięki temu nie przypalą się, nie zaczną pękać i nie wypuszczą cennego soku. Jak się za to zabrać?
- Osuszone i pozbawione pestek owoce rozłóż na blaszce z papierem do pieczenia. Ważne, by tworzyły jedną warstwę, więc dużą ilość śliwek należy podzielić na partie.
- W jakiej temperaturze suszyć śliwki? Zacznij od niskiej - niech nie przekracza 50°C. Możesz skorzystać z funkcji termoobiegu. Pierwszy etap suszenia potrawa cztery godziny.
- Gdy zauważysz, że po tym czasie skórka zaczęła się marszczyć, wyłącz piec i pozwól owocom przestygnąć.
- Ponownie włącz piec, tym razem ustawiając temperaturę 60°C. Będą musiały spędzić w nim około pięciu-sześciu godzin.
- Gotowe suszone śliwki rozpoznasz po ciemnej, a zarazem lśniącej skórce. Dzięki takiej metodzie obróbki zachowasz mięsisty miąższ owoców.
Jak przechowywać suszone śliwki? Nie służy im wilgoć i wysoka temperatura. By suszone śliwki węgierki przez długi czas nadawały się do spożycia (nawet przez 18 miesięcy!), znajdź dla nich pojemnik z hermetycznym zamknięciem i przechowuj w suchym oraz zacienionym miejscu.
Właściwości suszonych śliwek węgierek: Jedz dla sprawnych jelit i nie tylko
O ich zbawiennym wpływie na organizm mówi się zwłaszcza w kontekście układu pokarmowego. Suszone śliwki zawierają więcej błonnika niż świeże owoce. To przekłada się na ich delikatnie przeczyszczające działanie, które chroni przed dokuczliwymi zaparciami i wspiera regularne wypróżnianie. To z kolei jeden z czynników, zmniejszających ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Dodatkowo suszone śliwki to skarbnica witaminy A, która korzystnie wpływa na odporność, wzrok i stan skóry. Z racji dużej zawartości fosforu, żelaza i kwasów organicznych sprzyjają nie tylko układowi nerwowemu i dobremu samopoczuciu, ale też hamują podnoszenie się poziomu cholesterolu i pomagają chronić przed miażdżycą.
Ważne: Trzeba wziąć pod uwagę, że suszone śliwki zawierają więcej kalorii niż świeże owoce, więc należy jeść je z umiarem.
Polecamy: