Magiczne skarby jesieni: lecznicze właściwości i zastosowanie kasztanów

Spadające z drzew kasztany to jeden z najpopularniejszych symboli jesieni. Dojrzałe owoce kasztanowca są szczególnie lubiane przez dzieci, które wykorzystują je do przygotowania prac plastycznych. Z dobrodziejstw kasztanów chętnie korzystają także firmy farmaceutyczne oraz kosmetyczne. Poddane przetworzeniu znalazły swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Dlaczego warto zbierać kasztany i jakie ciekawe właściwości w sobie kryją? Sprawdź teraz.

Kasztany wyróżniają się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale także zdrowotnymi
Kasztany wyróżniają się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale także zdrowotnymi123RF/PICSEL

  • Jesień to początek sezonu na kasztany, które znajdziemy w parkach i alejkach porośniętych drzewami
  • Warto zbierać kasztany nie tylko ze względu na charakterystyczny wygląd, ale także ich ciekawe właściwości
  • Owoce kasztanowca wykazują właściwości lecznicze oraz kosmetyczne

Właściwości kasztanów

Kasztany to jedno wspólne określenie dla owoców, nasion kasztanowca oraz samego drzewa. Właściwości lecznicze rośliny skumulowały się przede wszystkim w owocach, nasionach, korze, kwiatach i liściach. To właśnie te części służą do pozyskiwania cennych wyciągów leczniczych. Ich działanie spowodowało, że od wielu lat cieszą się sporą popularnością w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.

Warto mieć na uwadze, że nieprzetworzone kasztany są trujące i nie nadają się do spożycia. Popularne kasztany jadalne, które zjada się po upieczeniu lub w postaci kremu, to całkiem inna roślina. W nasionach kasztanowca znajdziemy cenne dla organizmu i naszego zdrowia związki, m.in. kumaryny, flawonoidy, sapoiny, fenolokwasy oraz garbniki. Warto wiedzieć, że właściwości owoców i nasion kasztana zbieranych jesienią, np. w parku, są o wiele słabsze od okazów niedojrzałych i ukrytych jeszcze w łupinach.

Kasztany na złą energię

Lista z pozytywnymi właściwościami jest dość długa. Nie znajdziemy na niej jednak informacji o pochłanianiu złej energii oraz szkodliwego promieniowania. Te dwie cechy nigdy nie zostały naukowo udowodnione. Niezgodne z prawdą jest również stwierdzenie, że kasztany potrafią wyleczyć z bezsenności. Odczuwanie pozytywnych efektów przechowywania kasztanów pod poduszką, w torebce lub kieszeni płaszcza ma charakter wyłącznie psychologiczny.

Przyjęło się, że zbyt długie przechowywanie kasztanów powoduje migrenę, krwotoki oraz nudności. Choć nie potwierdzono tego dowodami naukowymi, należy pamiętać, że przechowywanie ich w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do szybkiego namnażania się pleśni. Pleśń z kolei szkodzi głównie alergikom. Zazwyczaj narażeni są na  pojawienie się nieprzyjemnych objawów, takich jak: katar sienny, pokrzywka oraz duszności.

Kasztanówka - przepis na nalewkę z kasztanów

Nalewkę z kasztanów można stosować doustnie oraz zewnętrznie na mięśnie i stawy
Nalewkę z kasztanów można stosować doustnie oraz zewnętrznie na mięśnie i stawy123RF/PICSEL

Zebrane podczas jesiennego spaceru kasztany nie tylko posłużą do tworzenia domowych dekoracji, ale także znajdą swoje zdrowotne zastosowanie w kuchni. Z powodzeniem przygotujemy z nich nalewkę do stosowania doustnego lub w celu nacierania mięśni i stawów. Specyfik działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Przygotowanie nalewki z kasztanów nie jest zajęciem trudnym i czasochłonnym. Potrzebujesz do niej tylko kilku łatwo dostępnych składników.

Składniki:

  • 30 kasztanów,
  • 1 szklanka wody,
  • 0,5 litra spirytusu,
  • 1 duży słoik.

Przygotowanie:

  1. Dojrzałe kasztany utłucz w moździerzu lub zmiksuj za pomocą blendera, a następnie wrzuć do wyparzonego wcześniej słoika i zalej szklanką przegotowanej i ostudzonej wody. Do składników dodaj spirytus i całość dokładnie wymieszaj. Upewnij się, że słoik jest szczelnie zamknięty i odstaw go w ciemne i chłodne miejsce na minimum miesiąc. Postaraj się co kilka dni potrząsnąć słoikiem, by mikstura mogła się dobrze wymieszać.
  2. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź nalewkę przez drobne sito lub kawałek gazy do czystej i wyparzonej butelki. Gotowy płyn przechowuj w lodówce. Stosuj doustnie - rozpuszczając po 5 kropli w szklance letniej wody, 3 razy dziennie przed posiłkami, lub zewnętrznie, do nacierania obolałych mięśni i stawów.

Lecznicze zastosowanie kasztanów

W jesiennych kasztanach znajdziemy szereg właściwości leczniczych. Znajdują się przede wszystkim w kwiatach, korze i liściach. W nieco mniejszym stopniu na właściwe funkcjonowanie organizmu wpływają także owoce i nasiona. Sprawdź, które właściwości kasztanów najbardziej się wyróżniają.

  • Wzmacniają naczynia krwionośne - bogate w escynę kasztany zmniejszają aktywność enzymów osłabiających ścianki naczyń krwionośnych. Z kolei flawonoidy i kumaryna działają na nie uszczelniająco i przeciwzapalnie.
  • Poprawiają krążenie krwi - zawarte w kasztanach flawonoidy oraz escyna zmniejszają lepkość krwi, tym samym usprawniając jej przepływ. W efekcie zmniejszają skłonność do hemoroidów oraz powstawania żylaków.
  • Łagodzą problemy trawienne - napary przygotowane z kwiatów lub liści kasztanowca zawierają garbniki, czyli związki działające rozkurczowo i przeciwzapalnie. Zazwyczaj stosuje się w przypadku zatrucia pokarmowego oraz biegunki.
  • Likwidują cellulit - preparaty bogate w wyciągi z kasztanowca poprawiają ogólną elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiegają przesiąkaniu osocza do sąsiadujących w nim tkanek. Tym samym zapobiegają powstawaniu obrzęków oraz gromadzeniu się cellulitu.
  • Leczą krwiaki, siniaki i odmrożenia - substancje, które znajdziemy w wyciągach, naparach i odwarach z kasztanowca, przyspieszają wchłanianie się krwiaków i siniaków, a poprawiając przepływ krwi pomagają leczyć odmrożenia.

Preparaty przygotowane na bazie wyciągów z kasztanowca znalazły swoje zastosowanie w kosmetyce, a zwłaszcza przy produkcji kremów i maseczek. Działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, dlatego poleca się je głównie cerom naczynkowym. Ich regularne używanie poprawia elastyczność skóry, działa przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Widocznie zmniejszają opuchliznę oraz zasinienia pod oczami.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas