Trzy kolory soczewicy

Choć soczewica, jedna z najcenniejszych przedstawicielek roślin strączkowych, występuje w wielu odmianach, największym uznaniem cieszy się czarna, czerwona i zielona. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsza jest soczewica czerwona
Najpopularniejsza jest soczewica czerwona123RF/PICSEL

Soczewica cieszy się dużą popularnością wśród roślinożerców. Wegetarianie i weganie chętnie włączają ją do jadłospisu, doceniając nie tylko smak, ale też walory odżywcze. Ta niepozorna roślina ma nam bowiem sporo do zaoferowania. Dobrze, by znalazła miejsce również w jadłospisie osób, które nie eliminują produktów odzwierzęcych. Soczewica jest tania, smaczna, łatwa w przygotowaniu i cenna odżywczo, dzięki czemu może nam przynieść wiele korzyści.

Jadalną częścią soczewicy są jej płaskie, owalne ziarna, które po ugotowaniu mają delikatnie orzechowy smak. Oprócz najbardziej popularnych odmian: czarnej, czerwonej i zielonej, jest też soczewica żółta, pomarańczowa i brązowa.

Wartości odżywcze

Soczewica to cenne źródło białka, jednego z najlepiej przyswajalnych przez ludzki organizm białek pochodzenia roślinnego. Znajdziemy w niej również znaczne ilości błonnika pokarmowego. Z soczewicy możemy pozyskać szereg witamin, z naciskiem na: A, C, K i witaminy z grupy B, łącznie z kwasem foliowym oraz składników mineralnych, na czele z potasem, magnezem, wapniem, żelazem i jodem.

Korzyści dla zdrowia

Soczewica jest rekomendowana diabetykom i osobom na diecie odchudzającej. Jest produktem niskokalorycznym, ma niski indeks glikemiczny i obfituje w błonnik, dzięki czemu wypełnia żołądek i utrwala uczucie sytości zapobiegając podjadaniu. Sprzyja też obniżaniu poziomu cukru we krwi.

Z uwagi na bogactwo żelaza soczewica jest polecana borykającym się z anemią oraz jako profilaktyka jej wystąpienia. Warto, by włączyły ją do jadłospisu osoby zmagające się z zaparciami oraz te, które mają spowolniony metabolizm. Soczewica stymulując ruchy perystaltyczne jelit usprawnia usuwanie złogów i zbędnych produktów przemiany materii. Pomaga ponadto normalizować ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, jest szczególnie korzystna dla osób żyjących w przewlekłym stresie.

Kolor ma znaczenie

Poszczególne odmiany soczewicy nie różnią się istotnie kalorycznością ani wartością odżywczą. Kolor ma natomiast kluczowe znaczenie, gdy mowa o przygotowaniu soczewicy do spożycia.

Czarna nie wymaga namaczania. Przepłukane ziarna wrzucamy do wrzątku, a gotowanie (w zależności od porcji) trwa średnio około 20 minut. Dobrze komponuje się smakowo z zupami, sałatkami i pikantnymi daniami.

Czerwona wymaga najkrótszej obróbki termicznej. Ziarna po przepłukaniu wrzucamy do wrzątku na około kwadrans. Ta odmiana soczewicy jest najdrobniejsza. Doskonale łączy się smakowo z zupami, pastami, sosami. Możemy też przygotować z niej puree.

Ziarna zielonej soczewicy warto namoczyć przed ugotowaniem. Nawet po około 30 minutach gotowania zielona soczewica zachowuje sypkość. Jest wdzięcznym dodatkiem do sałatek, past i kremów.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas