W smaku przypomina kawę. W mig wymiecie z jelit zalegające resztki

Kiedyś traktowane były jak odpadki, dziś robi się z nich “herbatkę z kawy”. Cascara to napój kawowy, który kawą nie jest, a przynajmniej nie w pełni. Właściwości naparu sprawiają, że zdobywa on coraz większą popularność, szczególnie wśród osób zainteresowanych zdrowym żywieniem.

Cascara jest bogata w antyoksydanty, dzięki czemu pozytywnie wpływa na organizm
Cascara jest bogata w antyoksydanty, dzięki czemu pozytywnie wpływa na organizm123RF/PICSEL

Cascara — co to jest?

Cascara w języku hiszpańskim oznacza “skórkę" i tym właśnie jest — czyli łupiną, która otacza owoce kawowca. Cascara przez stulecia traktowana była jako produkt uboczny podczas produkcji kawy. Jednak w krajach, gdzie uprawia się kawowce takich jak Jemen, Etiopia czy Boliwia “herbatka z kawy" pijana jest już od wieków. Napar przyrządza się z suszonych na słońcu skórki i miąższu owoców kawowca, które pozostają po wyjęciu ziaren kawy. W trakcie suszenia cascara zmienia kolor z czerwonego na brązowy i po zaparzeniu jest już gotowa do spożycia.

Zobacz również: Przepis na cold brew

Jak smakuje cascara?

Cascara jest z pewnością dobrym wyborem dla osób, które lubią kawy o kwaśnym smaku. Napar z suszonych łupek jest bowiem kwaskowaty, ma wyraźnie wyczuwalne owocowe aromaty, a na języku pozostawia słodkawy posmak. Znajdziemy w niej smak suszonych śliwek i jabłek oraz delikatną słodycz miodu.

Łupiny ziaren kawy
Łupiny ziaren kawytarasari123RF/PICSEL

Cascara — właściwości

Cascarę z kawą łączy nie tylko źródło pochodzenia, ale także właściwości. Napar delikatnie pobudza i przegania zmęczenie. Jednak zawartość kofeiny w “herbatce z kawy" jest mniejsza niż w naparze z ziaren, toteż efekty pobudzenia są mniejsze. Cascara jest bogata w antyoksydanty, dzięki czemu pozytywnie wpływa na organizm. Poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, wymiata złogi z jelit i pozytywnie wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Cascara przyśpiesza metabolizm, toteż warto po nią sięgać na diecie.

Jak przygotować cascarę?

Cascarę przygotowuje się podobnie jak kawę — należy zalać susz gorącą wodą i parzyć przez około 5 - 6 minut. Napar można spożywać na gorąco lub po schłodzeniu. Duże zainteresowanie, jakim cieszą się kawy w Polsce, ściągnęło na Wisłę również “herbatkę z kawy. Cascarę można kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach z kawą.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas