Wegetariańska uczta
To zestaw wegetariański, który świetnie nadaje się nawet na większe przyjęcia. Jeżeli do przystawki nie dodamy serka mascarpone a przy daniu głównym zrezygnujemy z sosu jogurtowego to będzie to zestaw wegański. Mnóstwo witamin i silne aromatyczne smaki, nie tylko dla wegetarian.
Zupa ze świeżych pomidorów z ziołami i oliwkami
Składniki:
- 2 ząbki czosnku
- 1 szalotka
- 3 łyżki oliwy
- 1,5 kg pomidorów
- 1,2 l bulionu warzywnego
- 400 g włoskiego przecieru pomidorowego
- 1 marchewka
- ¼ małego selera
- 2 łyżki świeżego tymianku i rozmarynu drobniutko pokrojonego
- serek mascarpone (jeśli lubicie)
Przygotowanie:
1. Na dużej patelni na oliwie delikatnie dusimy drobniutko pokrojone czosnek i szalotkę. W tym czasie parzymy pomidory, obieramy ze skórki, wyjmujemy pestki i kroimy lub rozgniatamy w rękach. Pomidory dodajemy do czosnku oraz cebuli i dusimy na średnim ogniu przez około 20 minut.
2. Do dużego garnka wlewamy bulion warzywny, dodajemy duszone pomidory, przecier pomidorowy, marchewkę i seler pokrojone w cienkie plasterki. Solimy. Gotujemy około 20 min. Zdejmujemy z ognia i dokładnie miksujemy. Dodajemy tymianek i rozmaryn. Zupę podajemy skropioną oliwą i pospaną jeszcze delikatnie ziołami.
3. Możemy także dodać po łyżeczce serka mascarpone na talerz zupy, wtedy ma łagodniejszy smak, takie rozwiązanie bardzo lubią dzieci.
Sałatka z ciecierzycy
Składniki:
- 400 g namoczonej dzień wcześniej suchej ciecierzycy
- 15 g orzechów włoskich
- 15 g orzechów laskowych
- 4 garście kiełków groszku lub słonecznika
Dressing:
- 4 łyżki oliwy
- 2 łyżki białego octu balsamicznego
- 1 łyżeczka
miodu
1. W dowolnym momencie w dniu przyjęcia: Gotujemy ciecierzycę w osolonej wodzie. Orzechy tłuczemy w moździerzu na małe kawałki (nie mogą być całkiem pokruszone). Wszystkie składniki dressingu miksujemy w blenderze. Odcedzoną i przestudzoną ciecierzycę zalewamy sosem, dodajemy orzechy, mieszamy i odstawiamy (nie do lodówki).
2. Tuż przed podaniem: Do ciecierzycy dodajemy kiełki, mieszamy i ewentualnie skrapiamy całość oliwą.
Marchew z kminem
Składniki:
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka mielonego kminu
- 6 marchewek
- sok z 1 pomarańczy
- 1 łyżka soku z cytryny (lub do smaku)
- 3 łyżki posiekanej świeżej kolendry
Przygotowanie:
1. Na dużej patelni podgrzewamy oliwę i dodajemy kmin. Kiedy kmin zacznie ładnie pachnieć, dodajemy marchew pokrojoną w cienkie plasterki, sok z pomarańczy i cytryny.
2. Całość przykrywamy papierem do pieczenia z wyciętą w środku dziurką o średnicy 2 cm i dusimy na małym ogniu aż płyn odparuje, a marchew będzie chrupiąca (około 10 min). Tuż przed podaniem podgrzewamy i dodajemy kolendrę.
Kalafior z nasionami
Składniki:
- 1 duży kalafior lub dwa małe, może być też mieszanka z zielonym lub fioletowym
- oliwa do smażenia
- 1 łyżka nasion kopru włoskiego
- 1 łyżka ziaren musztardy
- 1 łyżka kminu
- 3 łyżeczki garam masala
- 1 łyżka posiekanego drobniutko czosnku
- 1 łyżka posiekanego drobno imbiru
- drobniutko pokrojona 1 czerwona papryczka chili
Przygotowanie:
1. Kalafior gotujemy al dente, około 7 min. Przelewamy bardzo zimną wodą i dokładnie odcedzamy. Na dużej patelni lub w woku podgrzewamy oliwę i dodajemy wszystkie przyprawy.
2. Kiedy uwolnią aromat dodajemy czosnek, imbir i chili. Dusimy krótką chwilę i dodajemy kalafior rozdzielny na małe różyczki. Podsmażamy na dużym ogniu, aż kalafior się zarumieni.
Sos jogurtowo miętowy
Składniki:
- 400 g dobrej jakości greckiego jogurtu
- 1 pęczek mięty
- 1 pęczek kolendry
- 3 łyżki oliwy
- sól ewentualnie sok z cytryny do smaku
Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki miksujemy w blenderze z 3 łyżkami jogurtu. W dużej misce mieszamy z resztą jogurtu i schładzamy w lodówce.
2. Możemy doprawić sokiem z cytryny.
Marchewkę i kalafiora podgrzewamy. Warzywa i sałatkę z cieciorki serwujemy nałożone na talerze z sosem jogurtowo-miętowym, świetnym dodatkiem jest też harissa i czarny tajski ryż.
Kruche ciastka milionera
Na kruchy spód:
- 60 g cukru
- 120 g masła
- 180 g mąki
Na polewę karmelową:
- 120 g masła solonego (¼ łyżeczki soli jeśli nie
mamy masła solonego)
zagęszczonego w puszce
Przygotowanie:
1. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180ᵒC. Miksujemy na gładką masę masło z cukrem. Dodajemy mąkę i szybko wyrabiamy ciasto. Wkładamy na co najmniej na ½ godziny do lodówki. Kwadratową blaszkę o boku 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, na spód kładziemy ciasto i pieczmy 25 min aż uzyska złoty kolor. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
2. Przygotowujemy karmel - w małym garnuszku podgrzewamy masło z cukrem. Gotujemy na bardzo małym ogniu około 4 min i dodajemy zagęszczone mleko. Całość gotujemy dalej na małym ogniu ciągle mieszając około 10 min. Delikatnie studzimy i jeszcze ciepłe wylewamy na kruche ciasto. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
3. W małym garnuszku rozpuszczamy czekoladę na małym ogniu (uwaga: nie może się przypalić!). Gorącą czekoladę wylewamy na masę karmelową i studzimy, możemy wstawić do lodówki. Po upływie 10 minut kiedy czekolada stwardnieje, ale jeszcze się nie kruszy kroimy ciasto na kwadraty.
Przepisy pochodzą z książki "Pysznie dla rodziny i przyjaciół" autorstwa Joanny Drzazgi.
Smacznego!