Polska Toskania godzinę drogi od Tarnowa. Niewielu zna to miejsce
Oprac.: Aleksandra Tokarz
By zachwycić oko i zatopić się w spokoju otaczającej przyrody, wcale nie trzeba kupować drogich biletów lotniczych. Urokliwy polski zakątek, chociaż znajduje się zaledwie godzinę drogi od Tarnowa (w tym niewiele ponad 1,5 godziny od Krakowa, przez co może okazać się jedną z lepszych opcji na krótki, weekendowy wypad za miasto), wciąż pozostaje jednak nieodkryty przez wielu turystów. Tymczasem tamtejsze krajobrazy, szczególnie jesienią, do złudzenia przypominają włoską Toskanię.
Południe polski obfituje w urokliwie ulokowane, zachwycające spokojem i bliskością natury miejsca. Wiele z nich musi jednak ustąpić miejsca tym bardziej rozpoznawalnym. Kiedy bowiem zaczynamy planować weekendowy wypad w obrębie Małopolski, najczęściej decydujemy się na Kraków, Wieliczkę, Zakopane lub Bochnię. Często zaglądamy również do Tarnowa, Krynicy-Zdroju czy Muszyny. Znajdujące się w pobliżu niewielkie wioski lub niewysokie pagórki, z których rozpościerają się wyjątkowe widoki, zazwyczaj umykają uwadze podróżnych.
Zobacz również:
Wraz z nadejściem jesiennego weekendu warto zweryfikować swoje podróżnicze plany - czasami decydując się na nieco mniej popularne kierunki. Jeden z wyjątkowych zakątków znajduje się zaledwie 15 minut drogi od Nowego Sącza (w tym niecałą godzinę drogi od Tarnowa oraz niecałe 1,5 godziny od stolicy Małopolski). Chociaż jest mało znane, potrafi zachwycić. Tamtejsze krajobrazy niemal natychmiast przyniosą na myśl włoską, wyjątkową Toskanię.
Co zwiedzić do 100 km od Krakowa? Nieodkryty zakątek zachwyca krajobrazami
Dąbrowska Góra, najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego, zewsząd porasta las, łącząc się niekiedy z polami uprawnymi i zabudowaniami miejscowości Dąbrowa, Wielogłowy i Ubiad. Jego szczyty i grzbiet pozostają jednak bezleśne, przez co pozwalają turystom podziwiać rozległe panoramy widokowe. Pomimo swojego uroku i łatwości odkrycia tego miejsca, wielu wciąż nie ma o nim pojęcia.
Dąbrowską Górę określa się mianem jednego z najlepszych punktów widokowych w okolicy Nowego Sącza. Szczyt mierzy bowiem 583 m n.p.m., otwierając przed turystami szeroki ogląd na Jezioro Rożnowskie, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, a przy dobrej widoczności również Tatry. Na górę prowadzi zielony szlak spacerowy. Podobną podróż odbyć można jednak również rowerem.
Zobacz również: Jest jednym z najmniejszych miast w Małopolsce, a zaskakuje zabytkami. 50 minut od Krakowa
Gdzie na weekend: Małopolska. Dojedziesz samochodem, zachwycisz się widokami
Będąc w tym miejscu warto dać się zaskoczyć również tym atrakcjom, które znajdują się nieco niżej - w tym przede wszystkim odwiedzić Jezioro Rożnowskie, które uprzednio, widziane ze szczytu Dąbrowskiej Góry, urokliwie wpisywało się w tamtejszy krajobraz. Sam zbiornik, chociaż powstał głównie po to, by chronić Dolinę Dunajca przed powodzią i pełnić funkcję energetyczną, postrzegany jest przede wszystkim jako miejsce do aktywnego wypoczynku. Jesienią, otoczony lasami, potrafi dodatkowo zachwycić.
W pobliżu na uwagę zasługują również zabytkowe świątynie - w Tropiu, Przydonicy czy Zbyszycach, a także zamki i warownie - Zamek Tropsztyn czy Zamek w Czchowie. Dunajec od wieków był bowiem kluczowym szlakiem handlowym między Polską a Węgrami, którego historię, na podstawie majestatycznych budowli, odkrywać można do dzisiaj.
Wybierając się w te okolice, warto jednak przede wszystkim napawać się spokojem i ciszą, podziwiając jednocześnie otaczające krajobrazy. Jezioro Rożnowskie słynie bowiem z wyjątkowego położenia, a okoliczne miejscowości - na czele z Tabaszową, Sienną, Rożnowem czy Gródkiem nad Dunajcem, zaskakują swoją malowniczością. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pocieszyć oczy jeszcze mocniej - wybierając się na wieżę widokową na Szpilówce nad Iwkową.