Koniecznie zrób to przed sezonem grzewczym. Przyda się stara gazeta i popiół
Palący się w domu kominek nie tylko dostarcza dodatkowego źródła ciepła, ale i stwarza niepowtarzalny, przytulny klimat, pozwalający się zrelaksować podczas długich, zimowych wieczorów. Zanim jednak będziemy cieszyć się widokiem strzelających iskier z naszego paleniska, warto oczyścić kominek z zalegającej w nim sadzy.
Dlaczego należy regularnie czyścić kominek?
W okresie jesienno-zimowym osoby posiadające w domu kominek, mogą rozkoszować się przyjemnymi chwilami przy wspomnianym palenisku. Jednak zabrudzony sadzą kominek, nie tylko negatywnie wpływa na jego estetykę, ale może również stwarzać realne zagrożenie.
Dzieje się tak, ponieważ nagromadzające się zabrudzenia i spalone pozostałości w palenisku jak i wewnętrznych ścianach komika, mogą przyczyniać się do m.in. pogorszenia przepływu powietrza, cofania się spalin i niedrożności przewodu odprowadzającego dym. W skrajnych przypadkach można nawet mówić o pożarze.
Zaniedbany, brudny i osmolony kominek to również mniejsza wydajność spalanego wkładu oraz jego częste przygaszanie.
Jak często należy czyścić kominek?
Chcąc cieszyć się prawidłowo działającym kominkiem, nie możemy zapominać o jego regularnym czyszczeniu, które w dużej mierze polega na usuwaniu zalegającej sadzy. W sezonie grzewczym kominek powinien być czyszczony raz na trzy miesiące.
Natomiast po zakończeniu sezonu grzewczego - czyszczenie kominka polega na usunięciu z niego popiołu, smoły, sadzy i innych zanieczyszczeń. Natomiast przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zdemontować podstawowe elementy kominka i ponownie je wyczyścić. To również dobry moment na przyjrzenie się poszczególnym podzespołom kominka i w razie wykrycia usterek, zlecić ich naprawę lub dokonać zakupu nowych.
Zobacz również: Nie robisz tego z kaloryferem przed sezonem grzewczym? Przygotuj się na wyższe rachunki
Jak czyścić kominek?
Zanim zabierzemy się za czyszczenie kominka, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że zalegający w nim żar wygasł, a inne elementy nie są gorące. Specjaliści sugerują, że by czyszczenie wykonać ok. 12 godzin po ostatnim wygaszeniu kominka. Przy kominku warto rozłożyć np. folię malarską, która uchroni posadzkę przez ewentualnym zniszczeniem lub zabrudzeniem.
Jeśli kominek posiada szybę, powinniśmy czyścić ją przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki, które nie porysują powierzchni szyby. W tym celu możemy użyć dedykowanych preparatów do usuwania sadzy z szyb lub sięgnąć po domowe rozwiązania. Szybę od kominka można wyczyścić starą gazetą i popiołem. Gazetę zanurzamy w popiele i delikatnie przecieramy nią szybę. Pamiętajmy jednak, by nie używać wówczas wody.
Oczyszczanie paleniska polega na dokładnym wybraniu z niego popiołu. Możemy to zrobić przy użyciu metalowej łopatki, dzięki której popiół wsypiemy do metalowego wiadra z pokrywką, co sprawi, że popiół nie będzie unosił się w powietrzu. Popiołu pozbędziemy się również odkurzaczem, ale warto podkreślić, że powinien być odkurzacz przemysłowy, a nie "zwykły", domowy.
Dokuczliwy osad nagromadzony na ścianach kominka i innych jego elementach najłatwiej usunąć sięgając po specjalistyczne detergenty, które posiadają odpowiedni skład. Wykorzystując dedykowane preparaty, używajmy ich zgodnie z zaleceniami producenta.