Wystarczy zalać wrzątkiem i pić codziennie. Lista zalet zaskakuje

Wrzosy oprócz walorów dekoracyjnych, mają również właściwości lecznicze. Nie od dziś wiele osób raczy się miodem wrzosowym, który ceniony jest wyżej niż inne, ale rzadziej wspomina się o fakcie, że z kwiatów można sporządzić herbatę. Nie tylko ma wyjątkowy smak, ale może pomóc na wiele dolegliwości. Przekonajmy się, na co pomoże herbatka z kwiatów wrzosu.

Herbatka z kwiatów wrzosu ma wiele nietuzinkowych, zdrowotnych zastosowań
Herbatka z kwiatów wrzosu ma wiele nietuzinkowych, zdrowotnych zastosowań©123RF/PICSEL

  • Wrzos to bardzo cenny surowiec zdrowotny, który często wykorzystywany jest we współczesnej fitoterapii
  •  Zarówno samo ziele, jak i kwiaty zawierają cenne substancje, które - stosowane regularnie - mogą przysłużyć się zdrowiu. To źródło garbników i flawonoidów, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy
  • Oczywiście, wrzosy zawierają o wiele więcej dobroczynnych dla zdrowia składników. Nie wolno zapominać o krzemie i potasie, ale także ważną rolę odgrywają olejki i kwasy organiczne oraz arbutyna i hydrochinon, które sprawiają, że wrzosy są jednymi ze skuteczniejszych surowców o potencjale leczniczym
  • Aby czerpać ze wrzosu to, co najcenniejsze, warto sporządzić z kwiatów herbatkę

Właściwości wrzosów

Działanie wrzosu najczęściej skupia się na układzie pokarmowym! Solidna dawka substancji czynnych pomaga pozbyć się częstych problemów trawiennych. To właśnie produkty z naturalnymi, wrzosowymi ekstraktami, mogą łagodzić bóle żołądka oraz stany zapalne. Poza tym łatwiej dzięki nim pozbyć się niestrawności oraz biegunek! Wrzos i sporządzona z niego herbatka sprzyja lepszemu trawieniu. To zasługa pobudzenia żołądka do wydzielania soków żołądkowych, które sprawnie radzą sobie z pokarmem. Regularne stosowanie naparów z wrzosu sprawia, że można w naturalny sposób pobudzić apetyt, co jest szczególnie przydatne dla niejadków oraz osób starszych.

Czytaj również: Wrzos zwyczajny - zastosowanie i właściwości 

Nie wolno zapominać o fakcie, że wrzos ma także zbawienny wpływ na pracę pęcherza i nerek. Ma działanie moczopędne, co ułatwia oczyszczenie naturalnego filtru organizmu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej. Dzięki moczopędnemu działaniu organizm lepiej radzi sobie z toksynami, które wraz z moczem są sprawniej wydalane poza organizm. 

Jednak to nie koniec działania wrzosu czy herbatki przygotowanej na jego bazie. Może on także pomóc w problemach nerwowych: łagodzić skutki nadmiernego stresu, czy wspomagać prawidłowy i kojący sen.

Wrzosy a uroda

Surowiec do przygotowania herbatki z wrzosu można kupić w sklepach zielarskich
Surowiec do przygotowania herbatki z wrzosu można kupić w sklepach zielarskich123RF/PICSEL

Jeśli ktoś spodziewał się, że wrzos i herbatka z wrzosu mają tylko tyle właściwości, to jest w grubym błędzie. Okazuje się, że napar - stosowany wewnętrznie i zewnętrznie - może pomóc pozbyć się niedoskonałości skórnych. Przede wszystkim zawarte we wrzosie przeciwutleniacze mogą spowalniać procesy starzenia się komórek oraz pobudzić je do regeneracji. Warto wspomnieć o wyjątkowym działaniu na cerę: wrzos może ujędrniać skórę i hamować czynniki wpływające na tworzenie się zmarszczek.

Herbatka z wrzosu: Jak ją zrobić?

Jeśli chcemy czerpać z wrzosu to, co najcenniejsze, warto sporządzić z kwiatów herbatkę. Jej wykonanie nie jest trudne: wystarczy samodzielnie zebrać kwiaty albo zaopatrzyć się w nie w dobrych sklepach zielarskich. 

Wystarczy czubatą łyżkę surowca zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 10 minut. 

Taki napar najlepiej pić w niewielkich ilościach przez cały dzień, ale warto podzielić sobie herbatkę na ok. cztery porcje.

Oczywiście, herbatkę z wrzosów można dodawać do kąpieli. Takie ziołowe, domowe spa nie tylko przysłuży się skórze, ale przyniesie kojącą ulgę nerwom po ciężkim i wyczerpującym dniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas