Zielenina - co zrobić, by zachowała świeżość?

Zioła i warzywa liściaste, które kupujesz szybko więdną? Zwłaszcza te w foliowych opakowaniach? Na szczęście są sposoby na przedłużenie świeżości zieleninie oraz przywrócenie jej utraconej jędrności.

article cover

Zielenina - co zrobić, by zachowała świeżość?

Szpinak, rukolę, roszponkę lub gotowe miksy sałat sprzedawane w foliowych opakowaniach warto po przyniesieniu do domu wyjąć (nie myć) i przełożyć na ręcznik papierowy, po czym zawinąć i tak przechowywać w lodówce. Dzięki temu liście dłużej zachowają świeżość i nie będą gnić. 

Foliowe opakowania zatrzymują wilgoć, dlatego zielenina przetrzymywana w nich szybko się psuje. Nie jest to najzdrowszy sposób przechowywania (nie mówiąc już o tym, że generuje on mnóstwo odpadków) - naukowcy, którzy wzięli go pod lupę odkryli, że w takich opakowaniach skrywają się bakterie paciorkowca kałowego i to w ilościach, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Liście należy więc bezwzględnie i bardzo starannie umyć, ale dopiero przed przyrządzeniem. A najlepiej zrezygnować z gotowych miksów.
Zielenina będzie bardziej aromatyczna, jeśli zostanie rozdrobniona na drewnianej, bardzo delikatnie zwilżonej deseczce do krojenia. Z kolei zielona sałata stanie się przyjemnie chrupka, gdy umyta, osuszona i owinięta folią trafi na 10-15 minut do lodówki. Po wyjęciu będzie świetnie nadawać się surówek i sałatek.
Nać pietruszki, koperek i szczypiorek należy wstawić do chłodnej wody z dodatkiem soli, a wcześniej - odciąć końcówki ich łodyg - dzięki tym zabiegom dłużej pozostaną świeże. Jeśli nieco już przywiędły, warto na chwilę zamoczyć je w zimnej wodzie, w której uprzednio rozprowadziliśmy łyżeczkę skrobi (mąki) ziemniaczanej. Podobnie można "reanimować" zioła i sałatę.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas