Zupa truskawkowa z miętą
W upalne dni ochłodzi nas i orzeźwi zupa truskawkowa z miętą. To co prawda bardziej deser niż zupa, ale za sprawą mięty jest orzeźwiająca i pyszna.
Truskawki mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, ale niewiele kalorii. Zawarte w nich pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii. Ze względu na dużą zawartość witamin, owoce te powinny być wybierane przez osoby cierpiące na anemię lub schorzenia związane z niedoborem witamin. W jednej szklance truskawek znajduje się 82 mg witaminy C, co stanowi 120 proc. dziennego zapotrzebowania. Ponadto w truskawkach znajdziemy: ryboflawinę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminy A, E i K oraz wapń, żelazo, magnez i fosfor.
Mięta pieprzowa zawiera olejek eteryczny, garbniki, a także flawonoidy, do których należą: luteolina, rutyna, hesperydyna, a także kwasy fenolowe. Ma działanie rozkurczające, dlatego wykorzystywana jest do leczenia wzdęć, zaparć oraz zaburzeń trawienia. Mentol, który zawiera, zwiększa wydzielanie żółci. Herbata miętowa jest zalecane po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających, jak fasola, kalafior, kapusta czy baranina.
Zupa truskawkowa z miętą jest prosta w przygotowaniu. Potrzebne będą do niej: 800 g truskawek, pęczek mięty, 350 ml wody, 100 g cukru pudru, 150 ml białego wytrawnego wina, 50 ml soku pomarańczowego.
Umyte truskawki osuszamy i obieramy szypułki. W rondlu podgrzewamy wodę, cukier i miętę. Tuż przed zagotowaniem odstawiamy z ognia i wlewamy do wazy przez drobne sitko. Pozostawiamy do ostygnięcia.
W tym czasie przygotowujemy przecier truskawkowy. Z połowy truskawek robimy puree. Wlewamy do zimnego syropu z winem i sokiem pomarańczowym. Dodajemy pozostałe truskawki przecięte wzdłuż na pół.
Dekorujemy posiekanymi liśćmi mięty i podajemy dobrze schłodzoną, natychmiast.