Co zrobić z odpadami z remontu? Polacy wciąż robią błąd
Lato to czas, w którym spora rzesza Polaków przeprowadza w domach i mieszkaniach duże remonty. Generują one spore pokłady śmieci, które lądują później w kontenerach na odpady zmieszane. To błąd, który może nas sporo kosztować!

Odpady po remoncie to po prostu odpady budowlane, będące pozostałością po pracach remontowych i budowlanych. Choć większość z nas ma świadomość, że za wszystkie te produkty odpowiada osoba przeprowadzająca remont, która powinna umieścić je w przeznaczonych do tego miejscach, to wciąż nie brakuje ryzykantów, którzy wyrzucają je do kontenerów na odpady zmieszane lub plastikowe. Dlaczego pod żadnym pozorem nie należy tego robić?
Gdzie wyrzucać odpady budowlane? Wciąż popełniamy ten błąd
Wszelkiego rodzaju remonty i prace budowlane w mieszkaniach i domach generują mnóstwo śmieci i cięższych odpadów takich jak m.in.:
- gruz,
- skute płytki,
- ceramika,
- stare okna,
- terakota.
Większość osób umieszcza takie odpady w kontenerach na odpady zmieszane, ale warto mieć świadomość, że grozi za to mandat, sięgający nawet 1500 zł! Mandat za wyrzucanie odpadów w lesie czy innym miejscu może wynieść od 500 zł.
Aby we właściwy sposób pozbyć się odpadów budowlanych, powinnyśmy wynająć specjalny kontener na śmieci lub tzw. tzw. big bag, który odpowiednia firma dowiezie na posesję, a następnie odbierze i pomoże nam legalnie pozbyć się problemu.
Zobacz również: Kiedy jest najlepszy czas na remont? Eksperci podają konkrety
Co jeszcze można zrobić z odpadami budowlanymi?
Wynajęcie firmy zajmującej się wywozem gruzu i odpadów budowlanych to zdecydowanie najlepsza opcja, ale istnieje więcej sposobów na pozbycie się śmieci z mieszkania lub domu. Pewne ilości gruzu przyjmują czasem Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale nie jest to norma, więc wcześniej należy sprawdzić przepisy obowiązujące w gminie.

Gruz pobudowlany można też oddać osobie fizycznej do wykonania prac takich jak np. utwardzenie drogi czy zasypania rowów.
Ważne, by zawsze postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie narażać się na kary i nie zaśmiecać środowiska.
Zobacz również: Pozwolenie na remont w bloku: Jak je załatwić?