Smażona ryba w sosie chermula - Andrzej

6 filetów lub plastrów z dorsza, łupacza lub halibuta o wadze 175 g każdy; mąka do obtoczenia; 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek; na zalewę: 50 g posiekanych listków świeżej kolendry; 25 g posiekanej świeżej natki pietruszki, zmiażdżone ząbki czosnku, 2 łyżeczki kminku, 1/2 łyżeczki mielonej kolendry, 2 łyżeczki papryki, spora szczypta pieprzu tureckiego, sok z 1 lub 1/2 cytryny, 6 łyżek stołowych oliwy z oliwek, sól i pieprz

article cover
INTERIA.PL

W dużym, płytkim naczyniu umieść wszystkie składniki zalewy i dokładnie je wymieszaj. Porcje ryby włóż do zalewy. Każdy kawałek obróć kilka razy w zalewie, aby dokładnie się nią pokryły. Odstaw na co najmniej 1 godzinę, a jeśli to możliwe, to na dłużej. Od czasu do czasu obróć rybę w zalewie.

Niewielką ilość mąki wsyp na talerz. Wyjmij rybę z zalewy i obtocz w mące. Nadmiar mąki strząśnij. Pozostałą po marynowaniu zalewę nie wylewaj.

Na dużej patelni, na średnim ogniu, rozgrzej olej. Na patelnię włóż 3 porcje ryby i smaż przez 3-5 minut lub do momentu, gdy ryba obrumieni się na złoto, kawałki mięsa łatwo będą się rozdzielać. Szeroką łopatką zdejmij rybę z patelni i wyłóż na półmisek. Trzymaj w cieple. W ten sam sposób usmaż pozostałem porcje ryby.

Po wierzchu polej rybę pozostała po marynowaniu zalewą lub sokiem z cytryny i podawaj natychmiast. Danie to może również podać na zimno. Polej rybę zalewą i odstaw do wystudzenia, potem włóż do lodówki i przechowaj do czasu podania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas