Planujesz wakacje w Chorwacji? Lekarz radzi, co należy zabrać ze sobą na plażę

Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Piękna pogoda, urokliwe krajobrazy oraz czysta i ciepła woda przyciągają turystów jak magnes. Wybierając się na chorwackie plaże, warto jednak pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Oprócz ręcznika, kremu z filtrem i butów do wody, warto spakować do torby... ocet. Do czego może się przydać?

Po co nam ocet na plaży w Chorwacji?
Po co nam ocet na plaży w Chorwacji? 123RF/PICSEL

Co zabrać na plażę w Chorwacji? Dzięki nim zadbasz o swoje bezpieczeństwo na wakacjach

Wybierając się na plażę, zazwyczaj skupiamy się na ochronie przed słońcem, zabierając ze sobą krem z filtrem, wodę oraz czapkę. Jednak w Chorwacji słońce nie jest jedynym zagrożeniem dla plażowiczów.

W czystej i ciepłej wodzie Adriatyku można napotkać jeżowce, których ciało pokryte jest ostrymi kolcami. Bliski kontakt z jeżowcem może skończyć się bolesnymi ranami kłutymi. Dlatego kąpiąc się w Chorwacji, zawsze warto mieć na sobie buty do wody, które chronią stopy nie tylko przed jeżowcami, ale również przed otarciami ostrymi kamieniami na brzegu morza.

Jednak jeżowce to niejedyne zagrożenie w wodach Chorwacji. Coraz częściej turyści oraz mieszkańcy skarżą się na meduzy, których liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła.

Leżymy na plaży i codziennie dzieci tam płaczą i krzyczą, że poparzyła je meduza
opowiadała w rozmowie z magazin.hrt.hr Ivora Levara.

Meduzy w Chorwacji. Plażowicze muszą uważać podczas kąpieli

Choć obecność meduz w morzu może wydawać się naturalna, te zamieszkujące wody Adriatyku są szczególnie uciążliwe. Są one większe od meduz występujących np. w Bałtyku, a ich poparzenia są bardziej bolesne i niekiedy wywołują reakcje alergiczne.

Meduzy najczęściej pojawiają się w zatokach, gdzie woda jest płytsza i szybciej się nagrzewa. Ostatnio w okolicach Dubrownika temperatura wody zbliżyła się do 30 stopni Celsjusza, co sprzyja pojawianiu się tych stworzeń.

Meduzy lubią ciepłą wodę, dlatego najczęściej możemy spotkać je przy brzegu
Meduzy lubią ciepłą wodę, dlatego najczęściej możemy spotkać je przy brzegu 123RF/PICSEL

Z pomocą przychodzi tani kuchenny produkt. Doskonale łagodzi poparzenia

Oparzenie meduz, które żyją w Adriatyku, nie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, jednak bliskie spotkanie z tymi stworzeniami może być bardzo bolesne. Dr med. Ivan Stegić, w wypowiedzi dla magazin.hrt.hr poradził, co należy zrobić, gdy przydarzy się nam taka sytuacja:

Można podać ocet jabłkowy, jeśli rana się nie otworzyła, lub udać się do lekarza po krem, z antybiotykiem, który szybciej zagoi ranę
wyjaśnia.

Ocet jabłkowy, który powinien znaleźć się w torbie plażowej każdego turysty w Chorwacji, doskonale łagodzi objawy poparzenia i neutralizuje działanie toksyn. Jest to produkt, który zawsze warto mieć pod ręką na wypadek spotkania z meduzą.

Następnie, po powrocie do domu, warto wymoczyć ranę w wodzie o temperaturze około 45 stopni Celsjusza przez około 30 minut, a aby złagodzić dolegliwości bólowe, można stosować środki przeciwbólowe.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas