Reklama

Jak się ubrać na pogrzeb?

Odpowiedni strój i zachowanie podczas uroczystości żałobnych to nie tylko kwestia savoir-vivre'u. To także sposób na okazanie szacunku dla zmarłego, żalu i solidarności z pogrążoną w bólu rodziną.

Odpowiedni strój

Również w tak smutnych okolicznościach dobór stroju jest ważny i nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Należy kierować się charakterem uroczystości. Strój powinien być skromny, schludny i elegancki. Nie powinien przyciągać nadmiernej uwagi. To pozwoli dostosować się do powagi chwili i odnieść się z estymą zarówno do osoby zmarłej, jak i jej najbliższych.

Pogrzeb nie jest okazją do zaprezentowania siebie: podkreślenia swojej atrakcyjności czy pochwalenia się kreacjami z najmodniejszych kolekcji. Należy unikać pokazywania nadmiaru ciała i zrezygnować z głębokich dekoltów, krótkich spódniczek, ekstrawaganckich krojów.

Reklama

Mężczyźni rezygnują z nakrycia głowy.

Nie tylko czerń

Osoby najbliższe zakładają czarne lub ciemne stroje, pozostali uczestnicy uroczystości mogą zdecydować się na stonowane barwy. Oznakami żałoby mogą być także: czarna opaska na ramieniu lub czarna wstążka. Wykluczone są kolory jaskrawe.

Makijaż i dodatki

Podobnie jak w przypadku stroju wszelka ostentacja w doborze dodatków nie jest dobrze widziana. Można zastosować delikatny, naturalny makijaż.

Jak się zachować?

W kondukcie pogrzebowym należy zachować powagę. Głośne rozmowy i komentarze są niedopuszczalne. Również prowadzenie rozmów telefonicznych jest nie na miejscu. Podczas uroczystości najlepiej wyłączyć aparat lub przynajmniej wyciszyć dzwonek.

IG

Opr. na podst. Książki Jolanty Kwaśniewskiej "Lekcja stylu"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strój | uroczystości | pogrzeb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy