Łatwe sposoby na kłopoty z garderobą
Czy ten sweter, który nosisz od zawsze, nie wygląda już trochę, cóż, mniej idealnie? Niektórych ubrań pozbywamy się bez żalu. Niezbyt lubiana spódnica, zawsze ciut za krótka koszulka, bluza, która do niczego nie pasuje, sfatygowany płaszczyk. Trudno. Co jednak zrobić, kiedy stwierdzisz, że twoja ulubiona część garderoby, której za żadne skarby nie chcesz wyrzucić, nie wygląda już ładnie? Są na to sposoby.
Kurtka przeciwdeszczowa do treningów przemaka
Wypierz kurtkę w pralce. Być może brud wpływa na działanie powłoki przeciwdeszczowej. Użyj specjalnego detergentu, ponieważ zwykły proszek może pozostawić plamy na kurtce. Jeśli to nie pomogło, twoja kurtka jest „przemoczona”, co oznacza, że straciła swoje właściwości i zaczęła absorbować wodę. W takim przypadku odnów swoją kurtkę środkiem do impregnacji.
Dziura w ulubionym kaszmirowym swetrze
Jeśli mamy zestaw do naprawy wełnianych ubrań, nie musimy mieć nitki ani igły. Zestaw zawiera dwa szydełka i kilka kolorów wełny. Wybierz wełnę najbardziej zbliżoną kolorem do twojego swetra (lub wypróbuj wełnę w kolorze kontrastowym) i zaceruj dziurkę. Jeśli chcesz wykonać naprawę tak, by nie było jej widać, trzeba wyciągnąć nitkę ze ściegu i użyć jej do wypełnienia dziurki.
Lniana sukienka ma duże, żółte plamy
Jeśli sukienkę można prać tylko chemicznie oddaj ja do pralni. Jeśli można ją prać w wodzie namocz sukienkę w wodzie ze środkiem do usuwania plam na około godzinę, a następnie wypłucz w zimnej wodzie. Rozłóż ją do wysuszenia i sprawdź, czy plamy zniknęły. Aby zapobiec powstawaniu plam w przyszłości, pamiętaj, aby wyprać je przed schowaniem na następny sezon. Niekiedy ubrania, które wyglądają na czyste, mają niewidoczne plamy z tłustych produktów, na przykład sosu do sałatek lub też słodzonych napojów, na przykład białego wina. Plamy te utleniają się i z czasem zmieniają kolor. Nie trzymaj też nigdy ubrań w plastikowych torbach; mogą zniszczyć tkaniny.
Zamszowy żakiet zmoczył się w deszczu
Najpierw wysusz go dokładnie w temperaturze pokojowej. Bądź cierpliwa: może to trwać nawet 24 godziny. Następnie użyj gumki do zamszu (dostępnej u szewca i w większości drogerii) lub, jeśli nie masz takiej gumki, suchej gąbki do usunięcia wszelkich widocznych zacieków. Na koniec wyszczotkuj powierzchnię żakietu szczotką z aksamitnym włosiem, aby odświeżyć jego strukturę. Czy zmoczyłaś też zamszowe szpilki? Użyj tej samej metody, by je uratować.