Ubiór ma moc
Choć nie szata zdobi człowieka, to jednak ma istotny wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie i pewność siebie - przekonują naukowcy. Specjaliści określili to zjawisko mianem "ubranego poznania" (enclothed cognition).
- Niektórzy ludzie słysząc słowo 'moda' mogą powiedzieć, że nie jest to istotny element w ich życiu. Mogą twierdzić, że strój jest mało znaczący, a nadmierne przywiązywanie do niego wagi niepoważne. Jednak w naszej pracy stylistów, widzimy niesamowitą moc ubioru, liczne metamorfozy pokazują nam, że ubiór ma moc - podkreśla doradca modowy Irene Kim.
Tę tezę potwierdzają również psychologowie. Specjaliści przyznają, że poprzez strój nie tylko wyrażamy siebie, komunikujemy coś otoczeniu - ubiór może również wpływać na nasze samopoczucie, pewność siebie.
Badania opublikowane na początku tego roku w "Social Psychological and Personality Science" wykazały, że zakładanie formalnych strojów sprzyja zdolności abstrakcyjnego i perspektywicznego myślenia. Inne badanie wskazało, że oficjalny strój wpływa również na nasze zdolności negocjacyjne.
- Odzież może być wykorzystywana na różne sposoby, może mieć nawet znaczenie strategiczne. O ile stój formalny siłą rzeczy wymusza pewne formalne relacje, strój mniej oficjalny zmniejsza bariery, sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich - wyjaśnia Michael W. Kraus z Yale School of Management.
Naukowcy zbadali również siłę dodatków. Yajin Wang z Uniwersytetu w Minnesocie wykazała, że kobiety, które nosiły torebki Prady, w porównaniu do kobiet mających przy sobie torebki mniej luksusowe, są bardziej skłonne do zachowań egoistycznych. Wang wykazała również, że markowa torebka na ramieniu osłabia naszą silną wolę.
Jeśli natomiast nie potrafimy znaleźć motywacji do ćwiczeń, warto założyć strój do ćwiczeń. Zgodnie z badaniami z 2012 roku, symboliczne znaczenie ubrania wpływa na to jak myślimy, kiedy je nosimy. - Kiedy mamy na sobie strój sportowy istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy bardziej aktywni i z większą chęcią oddamy się treningowi - przyznał współautor badania Hajo Adam.
- Ponieważ nasz mózg jest zaprogramowany na poszukiwanie spójności i harmonii, naturalnie będzie próbował dopasować nasze samopoczucie z podświadomymi skojarzeniami, które wywołuje konkretne ubranie" - wyjaśnia mechanizm Kate Nightingale, założycielka Style Psychology.
- Zatem, kiedy ubierzemy się w coś, co naturalnie kojarzy nam się z poczuciem siły, władzy, nasz mózg będzie próbował pogodzić skojarzenia i samopoczucie, w efekcie, będziemy czuli się bardziej pewni siebie i silniejsi - wyjaśnia.