Ubraniowy kamuflaż

Każdy typ sylwetki można tak ubrać, aby podkreślić lub zatuszować jej nie całkiem doskonałe proporcje.

article cover
INTERIA.PL

Kobieta niska i chuda, chcąc wyglądać bardziej okazale, będzie dobrze prezentować się w krótkich, dopasowanych żakietach z niedużymi klapami, z lekko tylko zaznaczonymi ramionami, spódnicach kopertowych, które optycznie wydłużają nogi, dopasowanych bluzkach i sweterkach, rozkloszowanych krótkich sukienkach, w wyciętych czółenkach na obcasie. Powinna wybierać takie tkaniny jak wiskoza, flanela, miękka krepa, materiały mieniące się, kolory jasne, pastelowe i naturalne, zaś wśród wzorów - drobne kwiatuszki i delikatne prążki. Najlepiej całkiem pożegnać się z szerokimi spódnicami, obszernymi bluzkami, wielkimi kieszeniami, dużymi wzorami, ogromnymi szalami czy chustami, dużymi torbami, szerokimi paskami. Wzrostu dodają długie płaszcze.

Dla kobiety niskiej i tęgiej najbardziej wskazane są stroje, które optycznie wysmuklają i wydłużają. Odpowiednie dla niej są rzeczy o prostym kroju, niezbyt obcisłe, z cięciami podłużnymi. Szerokie biodra, grube uda i duży brzuch ukryją wykładane na wierzch bluzki, nogi będą wydawać się dłuższe w spódnicach i spodniach maksi. Spódnice powinny mieć krój prosty. Szyję wydłużą dekolty w szpic. Najlepsze tkaniny przy tego typu sylwetce to tkaniny "lejące się", o drobnych mało kontrastowych wzorkach (kropeczki, krateczki, wąskie podłużne paski), w ciemnych kolorach. Dobrze też skompletować ubiory w barwach kontrastowych, przy czym te ciemne tworzą płaszczyzny pionowe (np. długa kamizelka). Odpowiednie dodatki to niezbyt duże torebki, małe kapelusze, pantofle na słupkach, długie sznury korali, naszyjniki z wisiorkami, a pończochy jednobarwne i matowe (nie te błyszczące!). Przy zakupie futra lepiej wybrać krótko- i płaskowłose, ciemne. W tym ubraniowym kamuflażu nie wolno zapomnieć o odpowiedniej bieliźnie spłaszczającej krągłości. Trzeba zrezygnować z obcisłych bluzek opinających biust i brzuch, przykrótkich rękawów, leginsów do kolan z połyskującej lycry, masywnego sportowego obuwia na płaskim obcasie. Nie wskazane są wszystkie linie poziome - poprzeczne paski, mankiety u spodni, zawiązywanych ciasno na szyi chusteczki - gdyż optycznie skracają.

Przy wysokiej i chudej sylwetce zależy nam najczęściej na ubiorach dodających kobiecego wyglądu. Taką figurę można optycznie skrócić i pogrubić nosząc na sobie kilka warstw w odmiennych kolorach i wzorach. Kobieta szczupła i wysoka może do woli zapełniać swą szafę ubiorami luźnymi, dwuczęściowymi, zapinanymi pod samą szyję, z rękawami 3 albo bufiastymi, z poprzecznymi cięciami, głębokimi fałdami, draperiami, z rozkloszowanymi i usztywnionymi dołami. Długie nogi będą wydawać się krótsze w wysokich butach za kolano, na płaskim obcasie lub getrach wywijanych na cholewki. Kobieta o takiej sylwetce dobrze będzie wyglądać w strojach krótkich z tkanin grubszych, w ukośne sploty, szerokie jodełki, z grubych melanży w duże kwiatki, kontrastowe kraty i z poprzecznymi pasami. Proporcje skorygują też jasne, ciepłe kolory. Pani z taką sylwetką może pozwolić sobie na duże szale, chusty, torby, wzorzyste rajstopy. Obuwie powinno mieć zawsze płaski obcas, a futro - długi i jasny włos. Nie wskazane są małe sukieneczki o fartuchowym kroju, malutkie obcisłe podkoszulki, fasony z podwyższoną talią.

Pani wysoka i tęga powinna sobie sprawić długą, jednorzędową marynarkę, lekko dopasowaną w pasie i z wąskimi klapkami, najlepiej w ciemnym kolorze z podłużnymi prążkami. Do tego najlepsza będzie krótka, wąska spódnica, tylko trochę wystająca spod marynarki oraz koszulowa bluzka wystawiona na wierzch. Korzystny wygląd gwarantują także długie spódnice w "łączkę" noszone razem z obszernymi swetrami. Wszystkie dodatki powinny być duże: ogromne torby, szerokie klamry i paski, grube naszyjniki. Wskazane tkaniny: miękkie, gładkie, z delikatną fakturą; drobne wzorki należy zestawiać z materiałami jednobarwnymi. Trzeba unikać dużych, sportowych kombinezonów, ubrań typu roboczego, wielkich kieszeni, bardzo agresywnych krat, sztywnego dżinsu i malutkich ciasnych czapeczek.

Chuda, średniego wzrostu kobieta powinna polubić rzeczy swobodne i zamaszyste. Powiewne sukienki i spódnice najlepiej zestawiać z krótką, małą "górą", w kontrastowym kolorze. Ubierając się na cebulkę, warto nakładać na siebie warstwy kontrastujące ze sobą i kolorem, i długością (np. długa koszula wystająca spod krótkiej kamizelki). Wskazane tkaniny to materiały sztywne, grube, o wyrazistej, wypukłej fakturze. Zbyt chude, długie nogi wysubtelnią pantofle z szerszym noskiem, z paskiem zapinanym nad kostką. Należy unikać malutkich strojów, zestawiania ze sobą odzieży o takiej samej szerokości, butów z wąskimi noskami, podwyższających fryzur.

W szafie tęgiej i średniego wzrostu pani, uprzywilejowane miejsce winny zajmować obszerne, jednorzędowe bluzy, zakrywające biodra o prostym fasonie. Do tego najlepiej zakładać spodnie z "lejącej się" tkaniny, o szerokich nogawkach, długie, proste lub lekko rozszerzające się dołem spódnice, sukienki nie odcinane w pasie. Wskazane są tkaniny cienkie, miękko opadające, raczej w ciemnych kolorach, z drobnymi wzorkami. Korzystny wygląd zapewnią też rozpięte kołnierzyki, buty na niezbyt wysokich ale solidnych obcasach z wąskimi noskami, ciemne pończochy dobrane pod kolor do pantofli. Lepiej unikać w jednym ubiorze kolorystycznych kontrastów, a ponadto bluzek i swetrów kończących się na biodrach, spódnic opinających tę partię ciała, szerokich pasków z dużymi klamrami, guzików na brzuchu, małych szalików, golfów, stójek, wysokich kołnierzy, które skracają i pogrubiają szyję oraz całą postać, białych butów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas