Współczesny dress code

Strój korporacyjny jest jednym z elementów kształtujących wizerunek firmy. Wiele z nich określa założenia co do doboru garderoby służbowej, czyli tzw. "dress code". Dotyczy on kompleksowego wizerunku, czyli nie tylko stroju, ale również dodatków, makijażu i fryzury.

Casual Fridays to dzień, w którym możesz ubrać się bardziej nieformalnie do biura
Casual Fridays to dzień, w którym możesz ubrać się bardziej nieformalnie do biuraINTERIA.PL

Służbowa garderoba

W zależności od profilu firmy obowiązują stroje mniej lub bardziej formalne. Istnieją jednak ogólne zasady, które określają nasz wygląd w miejscu pracy, a są to prostota fasonów, stonowana kolorystyka (dominuje szarość, czerń, granat czy brąz), wysoka jakość tkanin (m. in. wełna, jedwab, kaszmir) minimalistyczne dodatki, naturalny makijaż, proste i zadbane fryzury. Znajomość zasad wizerunku biznesowego pozwala uniknąć wpadek, które mogą postawić firmę w niekorzystnym świetle. W celu ich wyeliminowania wiele przedsiębiorstw wprowadziło skodyfikowane i bardzo ściśle określone zasady wyglądu pracowników. Określają one co do centymetra długość spódnic, wysokość i kształt obcasa, kolor i grubość rajstop, barwę stroju, rodzaj dodatków, kolorystykę i rodzaj makijażu oraz uczesania.

Czerń, szarości i beże

Do firm, które restrykcyjnie przestrzegają "kodu ubierania się" należą m.in. instytucje państwowe, banki, kancelarie czy firmy, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem. Tutaj wymaga się spódnic do kolan, bluzek zakrywających ramiona, pełnych butów i cienkich, cielistych rajstop. Mężczyzna w stroju formalnym skazany jest na garnitur, koszulę i krawat. Zarówno w stroju męskim, jak i damskim nie należy łączyć ze sobą kilku wzorów czy też więcej niż trzech kolorów. Wśród panów dużą popularnością cieszą się marynarki o kroju brytyjskim, amerykańskim, europejskim zmodyfikowanym oraz garnitur klubowy. Tak jak i w przypadku garsonek, kolorystyka powinna być stonowana. Dominują czerń, grafit, jasna szarość, granat, beż i kolor piaskowy. Koszula powinna być gładka, w kolorze białym, kremowym, błękitnym lub szarym.

Przy doborze krawata możemy się skusić na model w drobne wzory, ale nie może być zbyt krzykliwy. Całość uzupełnią kryte buty, odpowiednio długie skarpetki, prosty zegarek czy spinki do mankietów. Aktówka, pasek i buty powinny być utrzymane w tym samym kolorze, dopasowanym do całości.

W dobrym tonie

Nie w każdej z firm nasz strój będzie sprawdzany "z centymetrem" w dłoni. W niektórych korporacjach obowiązują stroje mniej formalne, co nie znaczy pozbawione elegancji. Tutaj doskonale będą się sprawdzały stroje typu "casual". Panie mogą wybierać z takich materiałów jak bawełna, zamsz czy sztruks. Oprócz typowych dla stroju korporacyjnego garsonek, powodzeniem cieszą się proste w kroju sukienki, a także buty na płaskim obcasie. Do prostej spódnicy i spodni doskonałym uzupełnieniem będzie, zamiast marynarki, sweter bliźniak czy też bawełniana bluzka. Pod marynarkę zamiast klasycznej koszuli panowie mogą się pokusić o t'shirt czy gładki golf. Bez obawy o "faux pas" mogą też zrezygnować z krawata czy też eleganckich spinek do mankietów.

W firmie, w której nie obowiązuje "dress code", pracownicy mogą wybierać spośród dość szerokiej gamy kolorów takich jak zieleń, bordo, fiolet czy pastele (latem). Należy jednak pamiętać, aby kolor stroju odpowiednio dobierać nie tylko do pory roku, ale też naszego typu kolorystycznego, a wówczas nasz wizerunek będzie spójny.

Przy tej okazji należy również pamiętać o kolorystyce makijażu i dodatków, która powinna być dobrana odpowiednio do barwy kreacji.

Dla osób, które czują się skrępowane zasadami "dress code", pozostają "casual Fridays", podczas których - nawet w firmach przestrzegających zasad wizerunku biznesowego - pracownicy mogą założyć dżinsy, sportowe obuwie czy odważniejszą biżuterię. W nieformalne dni możemy również pozwolić sobie na oryginalne wzory i intensywniejsze kolory. Pamiętać należy tylko o tym, by ubierać się stosownie do sytuacji bez względu na to, czy w firmie obowiązuje kodeks dotyczący ubioru.

Samanta Fałkowska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas