Ta roślina idealnie sprawdzi się jako żywopłot. Jest zdrowsza i ładniejsza niż tuje
Marzysz o pięknym żywopłocie, który odgrodzi cię od wścibskich sąsiadów i pozwoli zaznać prywatności? Jeżeli nie chcesz sadzić oklepanych tui, które często uczulają, mamy dla ciebie inną, znacznie ciekawszą propozycję. Ta roślina ma piękne ozdobne liście i pędy, szybko rośnie, wykazuje odporność na szkodniki i choroby.
Tuje w ogrodzie ma prawie każdy. Są urodziwe, ale nieco oklepane i wiele osób ma na nie alergię. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz, (lub nie chcesz) uprawiać ich w swoim ogrodzie, na żywopłot możesz wybrać inną roślinę.
Żywopłot z derenia białego jest zdrowszy i mniej podatny na choroby i szkodniki, a ma piękne dekoracyjne pędy i liście. Jego rozłożysty pokrój sprawia, że na działce prezentuje się bardzo efektownie. Aby przez lata wyglądał świetnie, musisz tylko pamiętać o kilku zasadach uprawy tej rośliny.
Dereń biały jako roślina na żywopłot. Wybierz go, zamiast oklepanych tui
Wszyscy sąsiedzi sadzą tuje, ale ty chcesz się wyróżnić? Postaw na żywopłot z derenia białego (z łac. Cornus alba). Ta roślina jest zdrowsza (rzadziej uczula), a choroby i szkodniki zazwyczaj trzymają się od niej z daleka. W dodatku wspaniale się prezentuje.
Możesz ją uprawiać, nawet jeśli nie jesteś zaawansowanym ogrodnikiem, bo ma niewielkie wymagania. Dereń biały ma rozłożysty pokrój, intensywnie zielone liście (często z białą obwódką) zakończone szpicem, które jesienią przebarwiają się na czerwono-pomarańczowo.
Osiąga 2-3 metry wysokości. Rośnie zwykle około 50-60 cm w ciągu roku, więc na pewno pozwoli ci zachować prywatność. Osłoni cię przed wścibskim wzrokiem osiedlowych plotkarzy. Młode pędy derenia są intensywnie czerwone, a kwiaty drobne kwiaty kremowe (pojawiają się w maju i czerwcu).
Może cię zainteresować: Czas zadbać o bukszpan w ogrodzie. Nie przegap tego terminu
Jak uprawiać dereń biały? O tych zasadach musisz pamiętać
Dereń biały ma niewielkie wymagania uprawowe. Możesz posadzić go jesienią (w dołku o głęb. około 40 cm). Pamiętaj jednak, by zapewnić mu słoneczne lub półcieniste stanowisko, bo w takich warunkach najpiękniej się wybarwia jesienią.
Jeżeli chodzi o podłoże, to idealna gleba pod uprawę derenia białego powinna być żyzna i przepuszczalna, ale inna również się sprawdzi. Najważniejsze, by ziemia była jedynie lekko wilgotna, a nie podmłokła, bo na takim terenie korzenie rośliny zaczną gnić.
Pielęgnacja derenia białego. Nie zapomnij o trzech zabiegach
W pielęgnacji derenia białego kluczowe są trzy zabiegi. Po pierwsze ważne jest regularne podlewanie krzewów, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu i latem, gdy są okresy suszy. Starsze rośliny lepiej znoszą niedobory wody.
Po drugie, nawożenie produktami wieloskładnikowymi. Teraz nie jest ono aż tak istotne, ale pamiętaj o nim na wiosnę, aby wspomóc rozwój rośliny i chronić ją przed infekcjami czy szkodnikami.
Po trzecie - przecinanie derenia białego. Rób to zawsze wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, a żywopłot będzie gęsty i wysoki. Latem możesz przyciąć krzewy raz jeszcze, aby nadać im pożądany kształt.