Co zobaczyć na wyspie Kos?
Kos leży na Morzu Egejskim, 4 km od wybrzeży Turcji. Wchodzi w skład archipelagu Dodekanez. Na Kos w starożytności ściągali Grecy z całej Hellady. Przyjeżdżali, by się leczyć w Asklepiejonie, pierwszym w świecie szpitalu-sanatorium. Dziś na Kos przyjeżdża się, aby nacieszyć się słońcem, wspaniałymi plażami i zabytkami. Co warto zobaczyć będąc na tej wyspie?
Asklepiejon
Nazwa tego trzypoziomowego kompleksu wzięła się od imienia boga medycyny Asklepiosa, którego ołtarz i świątynia tu właśnie się znajdowały.
Choć wedle tradycji w Asklepiejonie leczył Hipokrates, tak naprawdę uzdrowisko powstało już po jego śmierci. Maksymę „primum non nocere” (po pierwsze nie szkodzić) podobno wypowiedział on właśnie na wyspie Kos.
Podobnie rzecz ma się z platanem, który rośnie w mieście Kos. Został rzekomo zasadzony przez ojca medycyny, który chciał mieć cień podczas wykładów na otwartym powietrzu. Drzewo faktycznie jest stare, z olbrzymiego pnia o obwodzie 14 m pozostały tylko zewnętrzne fragmenty, ale liczy sobie nie więcej niż 600 lat (Hipokrates żył w latach ok. 460 p.n.e. – ok. 370 p.n.e.)! To wcale nie przeszkadza Grekom, aby sprzedawać np. wodę (mineralną) Hipokratesa i liście platana.
Na plaży fajnie jest
Dziś na Kos przyjeżdża się, aby nacieszyć się słońcem, wspaniałymi plażami i zabytkami. Ciepło jest przez cały rok, a plaże ciągną się wzdłuż niemal całego wybrzeża. Najpopularniejsza to Agios Stefanos w zatoce Kefalos, najdłuższa – Tigkaki (10 km), a najlepiej zagospodarowana – przy kurorcie Kamari.
Niesamowita jest skalista Therma Loutra. Słynie z termalnego źródła, którego gorące wody wpływają do morza.
Antyk i średniowiecze
Nie będą się tu także nudzić miłośnicy zabytków. W stolicy (Kos) znajdują się pozostałości zamku – twierdzy joannitów z XIV w. z podwójnym pierścieniem murów obronnych, a także XVIII-wieczny meczet Gazi Hassan Pasza.
Wiele antycznych zabytków odkryło trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1933 r. Dziś możemy oglądać fragmenty starożytnych murów obronnych, pozostałości agory, świątyń Afrodyty i Heraklesa, term, gimnazjonu (szkoły), brukowanych ulic z chodnikami i domów (piękny jest zwłaszcza ten z mozaiką przedstawiającą scenę porwania Europy).
Przylądek Kefalos słynie z najstarszych siedzib ludzkich na wyspie: jaskini Aspri Petra, zamieszkiwanej w epoce neolitu oraz antycznej Astypalii (miejsce urodzin Hipokratesa) z niewielkim teatrem. Wyprawa z wyspy Z wyspy można popłynąć np. na Nissiros (na czynny wulkan), Kalymnos (na połów gąbek) lub do Turcji (do Bodrum).
Informator
Kos leży na Morzu Egejskim, 4 km od wybrzeży Turcji. Wchodzi w skład archipelagu Dodekanez.
Na wyspie jest tylko jedno lotnisko – Międzynarodowy Port Lotniczy Kos Hippocrates. Znajduje się w małej miejscowości Antimachia, w środku wyspy, w odległości ok. 27 km od stolicy, miasta Kos.
Podróż autobusem z lotniska do Kos trwa ok. 40 minut. W każdym mieście są wypożyczalnie samochodów – ceny zaczynają się od 25 euro za 12 godz. (Fiat Panda). Za 5 euro można wypożyczyć rower.
Z Kos do Bodrum (Turcja) latem codziennie kursują statki – rejs trwa ok. godziny. Za podróż w jedną stronę zapłacimy 30-35 euro.