Reklama

Jak mówimy na mieszkańców Wysp Owczych? Bardzo trudny quiz geograficzno-językowy

7 września reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się na Stadionie Narodowym z reprezentacją Wysp Owczych. Polacy staną oko w oko z... No właśnie, jakie słowo określa mieszańca Wysp Owczych?

Biało-Czerwoni stają przed kolejnym sportowym wyzwaniem w eliminacjach Mistrzostw Europy. Tym razem za przeciwnika mają drużynę Wysp Owczych.

A my stawiamy przed Wami wyzwanie geograficzno-językowe. Zapraszamy do zabawy!

Dla przypomnienia kilka zasad dotyczących pisowni nazw mieszkańców miast i państw. Na pewno pamiętaliście, ale powtórka zawsze się przyda, prawda?

Reklama

Wg Słownika PWN Wielką literą piszemy nazwy mieszkańców krajów: Argentyńczyk, Polak, Boliwijka, Czeszka, Meksykanin (mieszkaniec państwa Meksyk). Mieszkańców miast natomiast zapisujemy małą literą: meksykanin (mieszkaniec miasta Meksyk), wrocławianin, krakowianka. 

A dla ciekawskich kilka ciekawostek o samych Wyspach Owczych

Wyspy Owcze to archipelag położony na Oceanie Atlantyckim, około 320 km na północny zachód od Szkocji i około 450 km na zachód od Norwegii. 

Archipelag składa się z 18 większych i wielu mniejszych wysp. Wyspy Owcze charakteryzują się malowniczymi krajobrazami, w tym górami, fiordami, klifami i licznymi jeziorami. Klimat jest umiarkowany, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami.

Językiem urzędowym na Wyspach Owczych jest farerski, który jest językiem nordyckim o korzeniach germańskich. Duża część ludności mówi także po duńsku i angielsku.

Wyspy Owcze są ostoją wielu gatunków ptaków morskich i morskich ssaków, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody. Można tu spotkać m.in. maskonury, foki szare i wiele gatunków ptaków wodnych.

Zobacz też: "Doświadczyłam nadludzkiej pomocy". Polka na Wyspach Owczych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: język polski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy