Jak spakować bagaż na wakacje?

Wyjazd na długo oczekiwany urlop wiąże się z ekscytacją i wieloma emocjami. Wizję błogiego lenistwa, relaksu i zaplanowanych wypraw psuje nam jednak często potrzeba spakowania walizek. To ostatnie zadanie przed wymarzonymi wakacjami wiąże się często z frustracją i kłótniami. Wszystkie torby wydają się nagle podejrzanie małe, a lista potrzebnych rzeczy niebezpiecznie się wydłuża. Jak sprawnie spakować się na wakacje, by przy tym nie zwariować?

Jak sprawnie spakować walizkę?
Jak sprawnie spakować walizkę? ©123RF/PICSEL

Dokumenty

Ważne dokumenty
©123RF/PICSEL

Wyjeżdżając na wakacje, nie możesz zapomnieć o dokumentach. Najważniejszy jest dowód osobisty i paszport (obowiązkowy w przypadku dzieci), a także bilety (lotnicze lub na pociąg) czy umowa potwierdzająca rezerwację w biurze podróży. W zależności od miejsca, do którego się udajesz, konieczne mogą być też polisa ubezpieczeniowa, wiza, książeczka zdrowia dziecka oraz Międzynarodowa Książeczka Szczepień (tzw. żółta książeczka poświadczająca szczepienia na choroby tropikalne). Na terenie UE warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia niemal w takim samym stopniu jak mieszkańców danego kraju. Planując wypożyczanie auta za granicą, nie zapomnij o prawie jazdy (musi być ważne od minimum 3 lat). Wszystkie niezbędne dokumenty przechowuj w bezpiecznym miejscu, nie zostawiaj dowodu osobistego ani paszportu w hotelowym pokoju.

Lekarstwa i kosmetyki

Nie zapomnij o lekach
©123RF/PICSEL

Choroba w trakcie wyjazdu może skutecznie zepsuć cały urlop. Ratunkiem będą lekarstwa, które zabierzemy z domu. Dzięki temu unikniemy stresujących wizyt w aptekach w obcym miejscu (zwłaszcza poza krajami UE polityka wydawania leków jest inna i konieczna może być wizyta u lekarza). W pierwszej kolejności należy spakować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przydatne mogą być także środki zwalczające biegunkę, chorobę lokomocyjną i alergię, krople do nosa i oczu oraz preparaty na stany zapalne układu moczowego (infekcje często pojawiają się na skutek długich kąpieli w morzu). Jeśli często dopada nas ból stawów czy kręgosłupa, warto zabrać maści i żele. Nie wolno zapominać o lekach na choroby przewlekłe. Jeśli lecisz samolotem, najbardziej niezbędne leki spakuj do bagażu podręcznego.

Pakując kosmetyki, sprawdź, czy hotel, do którego się wybierasz, zapewnia podstawowe środki, takie jak szampon czy żel pod prysznic. Dzięki temu unikniesz przewożenia niepotrzebnych specyfików. Pamiętaj o niezbędnych kosmetykach do twarzy, repelentach, kremach z filtrem i balsamach – na wakacjach nasza skóra potrzebuje częstego nawilżania. Zaopatrz się w specjalne małe pojemniki na kosmetyki (mają objętość 100 ml, dzięki czemu możesz je spakować także do bagażu podręcznego) – dzięki temu unikniesz przewożenia dużych opakowań i znacznie zaoszczędzisz miejsce w walizce.

Zabawki i akcesoria dla dzieci

Akcesoria dla dzieci
©123RF/PICSEL

Podróżując z dzieckiem, trzeba pamiętać nie tylko o niezbędnych dla niego ubraniach, kosmetykach czy lekach i żywności, ale także o zabawkach. Są one szczególnie ważne w trakcie długiej podróży samochodem, pociągiem czy samolotem. Nie wolno też zapomnieć o akcesoriach do zabawy na plaży czy w wodzie. Nie warto jednak zabierać wszystkich zabawek z domu – weź nowe lub ulubione i pamiętaj, że dziecko na pewno będzie prosiło o kupno czegoś nowego już na miejscu.

Elektronika i ładowarki

Jeśli lecisz na wakacje samolotem, pamiętaj, że cała elektronika (telefon, aparat fotograficzny, tablet, laptop itp.) musi znaleźć się w bagażu podręcznym. Przy pakowaniu nie zapomnij o ładowarkach. Bardzo przydatne są także powerbanki, dzięki którym można łatwo doładować baterię telefonu. To idealne rozwiązanie w trakcie noclegu na polu namiotowym lub w innym miejscu, w którym może być problem z dostępem do prądu.

Ubrania i obuwie

©123RF/PICSEL

Zanim zabierzesz się do pakowania ubrań, zaplanuj, co zamierzasz robić na wakacjach. Jeśli głównie będzie to plażowanie i kąpiele w morzu, spakuj akcesoria kąpielowe (torbę plażową, ręcznik, stroje, klapki, maskę do nurkowania) i kilka letnich ubrań, takich jak szorty, topy i sukienki. Zabierz tylko jedną cieplejszą bluzę lub sweter na chłodne wieczory. Jeśli planujesz aktywne zwiedzanie lub górskie wyprawy, nie zapomnij o wygodnym obuwiu i sportowym stroju. Niezbędna będzie nieprzemakalna kurtka, a czasem nawet czapka. Zawsze przed pakowaniem bagażu sprawdzaj też prognozę pogody w miejscu, do którego zmierzasz. To znacznie ułatwi wybór między letnimi a ciepłymi ubraniami.

Zostaw nieco wolnego miejsca w bagażu

Nie panikuj, jeśli zaczyna brakować ci miejsca w walizce. Przeanalizuj jeszcze raz, czy na pewno wszystkie rzeczy są niezbędne. W pierwszej kolejności zrezygnuj z ubrań, w których nie chodzisz nawet na co dzień – najprawdopodobniej na urlopie tym bardziej ich nie założysz. Poza tym zapewne jedziesz do miejsca, gdzie będzie mnóstwo sklepów, w których kupisz potrzebne przedmioty. Dobrze jest też mieć nieco przestrzeni w bagażu na pamiątki i lokalne produkty. Pamiętaj, że na miejscu możesz chcieć kupić sukienkę, która wpadnie ci w oko, lokalne trunki czy produkty spożywcze lub inne pamiątki dla siebie, rodziny lub znajomych. Ich zabranie może być bardzo kłopotliwe, jeśli pojedziesz z bagażem wypełnionym po brzegi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas