Reklama

Reklama

Niezwykłe zjawisko w lubelskim. Niewiarygodne co wypłynęło z wody

Zalew w Nieliszu w województwie lubelskim został zamknięty przez Sanepid. Tym razem powodem nie były bakterie e.coli czy sinice, a niezwykłe dla tej części Polski zjawisko. Z wody wypłynęły martwe… szczeżuje. Służby sanitarne nie potrafią określić kiedy kąpielisko będzie znów dostępne, bo nigdy wcześniej nie musiały mierzyć się z takim problemem.

Woda wyrzuciła na brzeg martwe małże

Od piątku kąpielisko “Moczydło" nad zalewem w Nieliszu w województwie lubelskim jest zamknięte. Powodem nie są (jak zazwyczaj) bakterie e.coli czy sinice, ale unoszące się na powierzchni wody...martwe małże.

Plażowicze uwielbiają te akcesoria. Mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne >>

Co to są szczeżuje wielkie?

Szczeżuja wielka to największy gatunek rodzimych małż występujących w naszym kraju. Od pewnego czasu populacja tych wodnych organizmów znacznie się zmniejszyła, toteż objęto je prawną ochroną.  Szczeżuje wielkie znajdują się na liście “Polskiej czerwonej księgi zwierząt", gdzie zostały zaklasyfikowane jako gatunek zagrożony wyginięciem o bardzo wysokim ryzyku. 

Reklama

Nie tylko rysie. Oto 10 najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce >>

To wyjątkowa sytuacja: Na Lubelszczyźnie nigdy wcześniej nie było takiego przypadku

Muszle, które początkowo dryfowały po zalewie, z czasem zaczęły zbierać się także na brzegu. Jest ich tak wiele, że na piasku powstała  gruba, gnijąca i śmierdząca warstwa szczeżui. Właśnie z powodu trudnego do zniesienia fetoru kąpielisko zostało zamknięte. Obecnie trwają pracę nad usuwaniem z plaży martwych organizmów. Jednak trudno przewidzieć, jak długo kąpielisko pozostanie zamknięte, bo jak powiedział w rozmowie z Polską Agencja Prasową dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu, Stanisław Jaślikowski:

Województwo lubelskie: Dwa zamknięte kąpieliska

W województwie lubelskim mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z 33 kąpielisk. Dwa z nich są aktualnie zamknięte: omawiany Nielisz oraz zalew Bojary w powiecie biłgorajskim, gdzie zakwitły sinice.

Sinice psują Polakom urlopy. W tych miejscach nie wolno się kąpać [MAPA] >>

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małże | województwo lubelskie | szczeżuje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy