Pewna pogoda i niskie ceny. Wakacyjny hit czeka na Polaków cały rok

Turcja od dawna należy do czołówki krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków. Kraj ze stolicą w Ankarze przyciąga niskimi cenami, gościnnością, pewną pogodą i rozbudowaną bazą noclegową. To także miejsce, gdzie naprawdę bardzo lubią Polaków. Jakie są ceny w Turcji, jak wyglądają ceny wycieczek i jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Turcja to najczęściej wybierany kierunek wśród klientów polskich biur podróży
Turcja to najczęściej wybierany kierunek wśród klientów polskich biur podróży123RF/PICSEL

 • Podczas gdy numerem jeden, jeśli chodzi o ogólną liczbę turystów znad Wisły przybywających w ciągu roku, wciąż pozostaje Chorwacja, to Turcja znalazła się na szczycie listy krajów, które cieszą się największą popularnością wśród klientów polskich biur podróży
 • Odległość, brak tanich lotów i pewne różnice kulturowe sprawiają, że wolimy nie jeździć i nie latać do Azji Mniejszej na własną rękę
 • Z drugiej strony Turcja może pochwalić się hotelami o wysokim standardzie, cenami, które w przeciwieństwie do wielu popularnych kierunków wakacyjnych nie drenują naszych polskich kieszeni i kuszą słoneczną aurą przez większą część roku. Nic dziwnego więc, że chcemy tam jeździć i jeździmy chętnie

Turcja w lutym: Jaka jest teraz pogoda w Turcji?

Turcja to kraj, który okalają aż cztery morza: Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemne (po turecku zwane Białym). Państwo zajmuje ogromną powierzchnię 783,5 tys. kilometrów kwadratowych, czyli ponad dwa razy większą niż Polska.  To wszystko sprawia, że wbrew stereotypowemu skojarzeniu, pogoda w Turcji bywa naprawdę różnorodna. W większości miejsc jednak panuje łagodny, nadmorski klimat.

Szczególnie w południowej i zachodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym i Egejskim przez większą część roku jest słonecznie, a temperatury bywają wysokie. Na tłumnie odwiedzanej przez Polaków Riwierze Tureckiej słońce świeci średnio przez 24 dni w miesiącu, średnia temperatura roczna powietrza przekracza 20 stopni, a woda osiąga temperaturę nawet 25 stopni.

Pogoda, ceny i bogactwo kulturowe regularnie przyciągają do Turcji wielu zwiedzających
Pogoda, ceny i bogactwo kulturowe regularnie przyciągają do Turcji wielu zwiedzających123RF/PICSEL

W zimie, w takich miesiącach jak styczeń czy luty co prawda nie ma upałów, ale nadal termometry wskazują kilkanaście kresek wyżej niż u nas. Choć nie są to warunki do wygrzewania się na plaży, jest zdecydowanie cieplej niż w Polsce. W najpopularniejszym kurorcie Antalya w lutym, w ciągu dnia możemy uświadczyć kilkunastu (od 11 do 16) stopni w dni słoneczne. W pochmurne i deszczowe dni temperatura spada do około dziesięciu.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Turcja to bardzo duży kraj, o bogatej historii, pięknych plażach i malowniczych krajobrazach. Odpowiedź na pytanie: "co warto zobaczyć w Turcji?", to tak naprawdę temat na niejedną książkę. Lista najważniejszych i najciekawszych miejsc, które należy odwiedzić, jest zatem niezwykle długa.  To, co warto zobaczyć będąc w Turcji, zależy mocno od regionu, w jakim się znajdujemy. Duże odległości sprawiają bowiem, że przemieszczanie się po kraju nie jest łatwym zadaniem.

Najlepiej więc dostosować plan zwiedzania do tego, gdzie będziemy spędzać nasz urlop. Najważniejsze, by sprawdzić, czy dana atrakcja znajduje się niedaleko naszego hotelu. Bardzo często możemy skorzystać ze zorganizowanych wycieczek - zarówno w ramach naszego pobytu z biurem podróży, jak i sprzedawanych w miejscowości, w której stacjonujemy.

Najważniejsze i najpopularniejsze miejsca warte zobaczenia w Turcji to:

 • Kapadocja - region z baśniowymi krajobrazami, wyrzeźbionymi przez aktywność wulkaniczną, słynącą z podziemnych miast, lotów balonami i niesamowitych widoków.
 • Stambuł - często mylnie brane za stolicę miasto leżące na styku Europy i Azji. Niegdysiejszy Konstantynopol i centralny punkt Cesarstwa Bizantyjskiego. To tutaj znajduje się najwięcej zabytków w Turcji.
 • Anamur - nieopodal leżącego nad Morzem Śródziemnym miasteczka wznosi się monumentalna, historyczna twierdza, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.
 • Jezioro Van - największe jezioro w Turcji, kilkukrotnie większe niż słynne Jezioro Genewskie, którego odległość pomiędzy brzegami w najdłuższym miejscu wynosi aż 130 kilometrów.
 • Troja - ruiny starożytnej metropolii opisanej przez Homera w słynnej “Iliadzie" znajdują właśnie w Turcji. Ogromny kompleks archeologiczny udostępniony dla zwiedzających to jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Wycieczka ze zwiedzaniem zajmuje praktycznie cały dzień. 
 • Pamukkale - "Kto nie widział Pamukkale, ten nie widział Turcji wcale", takie powiedzenie krąży wśród polskich podróżników i przewodników. Coś w nim jest, albowiem miejsce to, którego nazwa w języku tureckim oznacza Bawełniany Zamek,  oferuje iście widokówkowe obrazy. Niesamowite wapienne tarasy i okoliczne ruiny przyciągają regularnie tłumy zwiedzających. 
Baśniowe Pamukkale to jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Turcji
Baśniowe Pamukkale to jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Turcji123RF/PICSEL

Wyjazd do Turcji: paszport czy dowód osobisty? Jak się przygotować?

Turcja nie jest bardzo wymagającym kierunkiem, jeśli chodzi o planowanie i przygotowania, szczególnie jeśli wykupiliśmy ofertę typu all inclusive i chcemy korzystać z fakultatywnych wycieczek oferowanych przez organizatora wyjazdu. Oto podstawowe rzeczy, o których musimy jednak pamiętać:

 • Dokumenty: obywatele Polski od kwietnia 2022 mogą do Turcji wjeżdżać, okazując jedynie dowód osobisty. Można oczywiście mieć przy sobie również paszport. Uwaga: dokument musi być ważny na kolejne 150 dni od daty przekroczenia granicy. Wiza turystyczna trwa 90 dni, ale władze wymagają, aby dowód lub paszport był ważny jeszcze co najmniej 60 dni.
 • Waluta: walutą Turcji jest lira, która w ostatnich latach nie przędzie najlepiej. Nie oznacza to, że możemy spokojnie lecieć, mając przy sobie jedynie złotówki. Owszem, turystów z Polski jest tak wielu, że w niektórych miejscach można wymienić nasze pieniądze na liry, ale kurs przeważnie jest bardzo niekorzystny. Najlepiej zabrać więc euro lub dolary.
 • Odzież: niezależnie od tego, kiedy lecimy, należy pamiętać, że temperatury w Turcji są o wiele wyższe niż u nas. W zimie czy wczesną wiosną nie robi to problemu, ale im bliżej lata, tym większa szansa, że konieczne będzie nakrycie głowy i osłona ramion. W Turcji słońce potrafi grzać nawet późną jesienią.  Okrycie ramion i głowy, ale również długie spodnie przydadzą się, jeśli chcemy zwiedzać meczety. Co prawda nie zdarza się, aby Turcy wypraszali turystów za nieodpowiedni strój, ale odpowiedni strój przy wejściu do świątyni jest mocno rekomendowany.

Wycieczki do Turcji - ceny

Duże zainteresowanie wyjazdami do Turcji przekłada się na dużą liczbę ofert, a to z kolei sprawia, że rozpiętość cen wycieczek jest szeroka. Dużo zależy także od tego, kiedy zaczniemy ich szukać. Najlepiej zająć się tym kilka miesięcy przed planowanymi wakacjami.

Kapadocja. To nie efekty specjalne, ta bajkowa kraina istnieje naprawdę Interia.tv

Ceny tygodniowych pobytów w hotelu z przelotem bez wyżywienia zaczynają się od 1200 złotych wiosną i 1400 latem. Jeśli wybierzemy opcję z dwoma posiłkami dziennie, zapłacimy minimum 1400 na wiosnę i 1600 w miesiącach letnich. Tydzień z all inclusive w Turcji to koszt co najmniej 1700 złotych wiosną i prawie 2000 w sezonie wakacyjnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}